CategoriesNezaradené

7 tipov ako dosiahnuť skalopevnú disciplínu a mentálnu silu

Mentálna sila a disciplína

Mentálna sila je kľúčová vlastnosť, ktorú potrebuje neustále zlepšovať každý športovec, obchodník, resp. každý, kto chce uspieť. Štúdia na 865 študentoch ukázala, že vyššia mentálna sila je spojená s nižšou hladinou stresu a vyššou spokojnosťou so svojim životom.

V tomto článku ti ukážeme, ako vieš zvýšiť svoju mentálnu silu aj ty. A to na základe 7 overených tipov od renomovaného psychológa Dr. Nate Zinsser. Poďme ale pekne od začiatku.

Mentálna sila je spojená s nižšou hladinou stresu a vyššou spokojnosťou so svojim životom.

Čo je mentálna sila?

Mentálna sila predstavuje odolnosť a sebavedomosť pri rôznych situáciách. Môže to znamenať rôzne vyjadrenie emócií, ale aj schopnosť zachovať si čistú hlavu pri negatívnych situáciách. 

Mentálna sila sa spája:

 • so schopnosťou zdravo znášať svoje negatívne emócie
 • s pochopením a interpretovaním svojich emócií
 • s uvedomovaním si, čo dané emócie znamenajú a ako na ne vhodne reagovať

Ak chceš zlepšiť svoju mentálnu silu, musíš zapojiť racionálne uvažovanie, a to aj v situáciách, kedy emóciami doslova sršíš. Osoba s dobrou mentálnou silou je schopná vedome vybrať nielen akciu, ale aj ideálnu reakciu na vzniknutú situáciu.

Byť mentálne silným, ale neznamená byť bez emócií, odkázaný na seba, či byť vždy šťastným (to by išlo o toxický pozitivizmus).

Ak chceš zlepšiť svoju mentálnu silu, musíš zapojiť racionálne uvažovanie.

Ako zistíš stav svojej mentálnej sily?

Môžeš použiť tieto tri jednoduché pomôcky:

 • Analýza reakcií na okolie – použi denník a zaznamenávaj si určité situácie. Zapíš si ako si na ne reagoval a porovnaj si to s tým, ako si myslíš, že si mal reagovať. Napríklad po nepodarenom pracovnom stretnutí, by mohlo byť v tvojom denníku toto: „Na stretnutie som sa dostatočne nepripravil. Spoliehal som sa, že moji kolegovia budú hovoriť za mňa. Málo som reagoval, bol som nervózny a potil som sa. Pri odpovediach som mal využiť poznámky z môjho zošita, aj napriek tomu, že by to trvalo dlhšie.“
 • Analýza emócií – ako znášaš stres v rôznych situáciách? Pociťuješ nervozitu pred publikom alebo na pódiu? Každodenné zaznamenávanie najväčších stresorov je kľúčom k zlepšeniu mentálnej sily.
 • Kontrola základných telesných parametrov– sleduj si svoj pulz a krvný tlak. Čím je tvoj pulz alebo krvný tlak vyšší, tým jednoduchšie sa necháš iracionálne ovládať svojimi emóciami.
Muž bežec

7 tipov ako si vybudovať mentálnu silu

1. Identifikuj svoje úspešné a neúspešné cykly

Asi každý z nás to už zažil. Niekedy sa cítiš výborne a neporaziteľne (tzv. cyklus úspechu), no niekedy sa cítiš ako hodený a ponorený v žumpe (tzv. cyklus žumpy).

Keď prežívaš svoj cyklus úspechu, má to pre teba mnoho výhod:

 • Cítiš sa byť viac v pohode
 • Tvoja reč tela je prirodzenejšia a otvorenejšia
 • Jednoduchšie začínaš konverzácie
 • Pracuješ lepšie pod stresom

Na druhej strane, keď práve zažívaš svoj cyklus žumpy, cítiš:

 • Únavu
 • Mentálne zahmlenie
 • Nízke sebavedomie
 • Nechuť socializovať sa
 • Prokrastinuješ

Ktorý cyklus u teba prevláda? V akom cykle sa nachádzaš, keď vystupuješ pred ostatnými alebo potrebuješ zaujať nového klienta? Kľúčom k budovaniu mentálnej sily je predlžovať čas, kedy si v cykle úspechu a skracovať čas, kedy prežívaš cyklus žumpy.

Pro tip: Identifikuj spúšťacie faktory, ktoré ťa priviedli do cyklu žumpy. Stáva sa to keď si s neznámymi ľuďmi na neznámom mieste? Alebo keď sa ti nepodarí predstavenie sa druhej osobe? Keď sa ti to podarí identifikovať, pokús sa vytvoriť si tzv. „splachovací“ objekt. Tento objekt ti pomôže na to zabudnúť. Či už je to toaleta, ktorú skutočne fyzicky spláchneš, alebo sú to papieriky s tvojimi úspechmi, ktoré máš po ruke. Pomôže ti to zmeniť tvoj postoj na danú situáciu a prepnúť tvoje negatívne emócie na povzbudzujúce.

2. Pravidlo 3 sekúnd

Toto pravidlo môžeš použiť kedykoľvek, keď cítiš úzkosť alebo nervozitu pri vykonávaní nejakej činnosti. Počítaj do 3 a hneď ako povieš 3, vykonaj akciu, ktorú potrebuješ urobiť.

Táto technika sa zakladá na pravidle „Urob to alebo to urob“ – jednoducho tu nie je žiadna iná alternatíva. Tento jednoduchý trik môžeš použiť pri mnohých ťažkých situáciách:

 • Pred studenou sprchou
 • Pred verejným prejavom
 • Pred vstupom do rokovacej sály
 • Pred rozhovorom s osobou, ktorá sa ti páči

Pravidlo 3 sekúnd ti pomôže vykonať akciu v tom správnom momente.

Pro tip: Pravidlo 3 sekúnd ti pomôže vykonať akciu v tom správnom momente. Keď cítiš nervozitu alebo motýle v bruchu, to je spôsob ako tvoje telo prirodzene reaguje a pripravuje sa na akciu. Problém je, keď čakáš príliš dlho. Vtedy to má viac negatívnych ako pozitívnych dopadov. Použi pravidlo 3 sekúnd a vykonaj požadovanú akciu ešte predtým ako podľahneš negatívnym dopadom stresu a nervozity!

Hudba na mentálnu silu

3. Zameraj sa na hudbu

Hudba nám pomáha cítiť sa dobre. Dobrým príkladom je David Goggins, ktorý je svetovým rekordérom v počte zdvihov na hrazde za 24 hodín. Goggins pri svojom výkone počúval pieseň z filmu Rocky. Počúval túto jednu pesničku po dobu 18 hodín aby vytvoril tento rekord (4 030 zdvihov)!

Použi rovnaký princíp aj ty. Všetko čo potrebuješ je tvoja obľúbená pieseň. Vďaka nej sa pre teba každá výzva stane jednoduchšou.

4. Disciplína a rutina

Dwayne Johnson „The Rock“ mal problémy s depresiou keď bol dvadsiatnikom. Kde by bol Hollywood dnes, ak by sa jej poddal a nesnažil sa ísť za svojím snom?

Johnson má svoju 6-dňovú rutinu pre lepšiu disciplínu a mentálnu silu.

Pro tip: Nastav si dennú rutinu. Tvoje telo si žiada mať istú rutinu (napr. kedy jesť, cvičiť alebo ísť spať).

5. Dosiahnuť a dobyť

Mentálna slabosť je často spojená s nízkym sebavedomím. Aby si ho dokázal zvýšiť, potrebuješ pocítiť moment úspechu a naplnenia tvojich cieľov.

To môžeš dosiahnuť tak, že si stanovíš viacero čiastkových cieľov:

 • Dokonči jednu stranu svojho článku každý deň.
 • Získaj nové znalosti v plávaní, či programovaní.
 • Nauč sa ako investovať a sporiť si na budúcnosť.
 • Pozvi svoju tajnú lásku na rande.
 • Aktualizuj si svoj životopis a skús si nájsť prácu, ktorá ťa bude viac baviť.

Potrebuješ cítiť motiváciu a možnosť posúvať sa vpred, či už je to v práci, sociálnom živote, tvojom hobby a pod.

Použi hashtag #MojUspesnyMoment a my ťa možno uverejníme aj na našom profile na Instagrame!

Pro tip: Rayzzer ti chce pomôcť aj tu. Zabehol si svoj najlepší čas? Podarilo sa ti získať prácu, o ktorú si tak dlho usiloval? Spravil si ťažkú skúšku na A? Bol si na dovolenke tvojich snov? Podeľ sa s nami o tvoje úspechy a osláv moment, kedy víťazíš! Použi hashtag #MojUspesnyMoment a my ťa možno uverejníme aj na našom profile na Instagrame. Oslavuj, motivuj a inšpiruj iných!

Tak, čo si dokázal dnes? #MojUspesnyMoment

Dievča kričí

6. Vytrhaj mentálnu burinu a pokračuj v tom

Aj keď sa ti podarí byť mentálne silným, silno zakorenené negatívne emócie si počas tvojich najťažších časov nájdu cestu von a budú sa usilovať o návrat. Mentálna burina bude rásť znova.

Dôležité je vytrhať túto mentálnu burinu. Inými slovami, sústreď sa nato, čo ťa robí slabým a medituj o tom:

 • Najskôr si urči problém. Môže to byť nedostatok sebadisciplíny, nadváha, alebo to, že nemáš dostatok dobrých priateľov.
 • Následne sa sústreď na to, ako sa kvôli tomu cítiš. Vyvolaj myšlienky typu: „S nadváhou sa cítim smutne a nežiadúco.“
 • Potom, a toto je najťažšia časť, akceptuj svoje pocity. Vyskúšaj viacero meditačných techník tak, aby si sa naučil lepšej akceptácii.
 • A nakoniec vykonaj akciu. Nauč sa prekonať svoju bolesť a získať silu pokračovať.
Dievča v studenej sprche

7. Daj si studenú sprchu

Wim Hof, holandský motivačný rečník zistil, že studená sprcha mu pomáha získať lepší pohľad na vec. Studená sprcha ti pomôže vyčistiť tvoju myseľ a budeš sa sústrediť na to, čo je podstatné.

V momente, keď skočíš do ľadovej vody sa tvoja myseľ resetne.

Mentálny reset je dôležitý, keď sa chceme zbaviť zlých návykov a získať mentálnu silu. A áno, je to aj veľmi prospešné pre tvoje fyzické zdravie.

Nie si fanúšikom studenej sprchy? Vyskúšaj iné techniky pre dosiahnutie mentálneho resetu:

 • Zabehni niekoľko šprintov (s oddychom medzi nimi)
 • Tancuj na tvoju obľúbenú pieseň
 • Relaxuj v horúcej saune

Mentálny reset je dôležitý, keď sa chceme zbaviť zlých návykov a získať mentálnu silu.

Záver

Svoju mentálnu silu môžeš zlepšiť správnou motiváciou. Túto schopnosť môže nadobudnúť každý. Všetko čo potrebuješ je správna motivácia a stratégia. Zapíš si najdôležitejšie body a pripomeň si ich keď budeš naposledy mentálne slepý:

 • Každý zažíva cyklus úspechu, ale aj cyklus žumpy. Zisti, čo ti spôsobuje negatívne emócie, ale aj to, vďaka čomu sa cítiš sebavedome preto, aby si získal lepšiu mentálnu silu.
 • Používaj pravidlo 3 sekúnd. Keď si znudený, nervózny alebo hanblivý napočítaj do 3. A hneď ako povieš 3, vykonaj požadovanú akciu!
 • Používaj hudbu ako svoju výhodu. Zapni si svoju obľúbenú pieseň a získaj tak lepšie mentálne rozpoloženie.
 • Vystúp zo svojej komfortnej zóny. Urob každý deň niečo, čo pre teba nie je pohodlné. Napríklad daj si studenú sprchu alebo začni rozhovor s cudzím človekom.

Mentálna sila je ako sval, ktorý sa musí trénovať, aby bol silným. Chceš byť ešte lepšou verziou samého seba? Tak objav Energy & Brain hacker od Rayzzer®.

Siahni si na svoje sny už dnes!

Sleduj nás button