Bolí ťa krčná chrbtica? Tzv. bolesť krku je v dnešnej dobe, bohužiaľ, neoddeliteľnou súčasťou života mnohých ľudí. Môžeš sa s ňou stretnúť pri rannom vstávaní, pri ceste do práce alebo školy, ako aj pri večernom líhaní si do postele. Zdalo by sa, že ťa krčná chrbtica môže trápiť bez ohľadu na to či si cez deň aktívny, alebo len tak v pokoji oddychuješ pri filme, hre, či nejakých seriáloch. Nakoniec, ovplyvňuje ťa aj samotná pop kultúra. Veď kto by nepoznal ikonické puknutie krku Marvelových superhrdinov, bolestivé naťahovanie pri rannom vstávaní z reklám na rôzne ortopedické pomôcky alebo znudené masírovanie krku napríklad v „The Office“.
Všetko toto vytvára dojem, že krčná chrbtica bolí všetkých a vždy, je preto normálne, že bolí aj mňa. Je však táto zdanlivo nevinná bolesť len drobné znepríjemnenie dňa za počítačom alebo môže mať ďaleko vážnejšie príčiny a dôsledky? V tomto článku ti odhalíme najčastejšie príčiny, príznaky, či overené cviky na krčnú chrbticu.
Krčná chrbtica bolesti – prečo ťa bolí krk?
Predtým ako zodpovieme túto otázku je asi nutné zodpovedať inú…
Čo je to vlastne krk a čo ťa môže bolieť?
Krk sa skladá, podobne ako väčšina ľudského tela, z kostí, spojivového tkaniva (stavce a ich väzy, teda krčná chrbtica), svalov, ciev a nervov. Každá z týchto častí predstavuje vlastné portfólio problémov a s tým spojenú bolesť. Vo všeobecnosti však možno konštatovať, že bolesť spôsobuje sval, cieva alebo nerv. [1]
Tzv. „stuhnutý krk“, je bolesť, spôsobená svalom.
Svaly – bolesť spôsobená svalom
Ľudovo nazývaný aj ako „stuhnutý krk“, je bolesť, spôsobená svalom. Je to reakcia svalu na dlhodobé fungovanie v jednej polohe. Svaly totiž nikdy nie sú úplne uvoľnené, ani maximálne napnuté – jedná sa skôr o také balansovanie síl, pre udržanie určitej polohy. Tento balans je aj medzi rôznymi skupinami svalov, ktoré majú svoje funkcie. Ak však nevyužívaš maximálny rozsah svalu, ten postupne stratí schopnosť naťahovať sa – a vzniká to známe stuhnutie. Čo sa týka bolesti, v zásade sa jedná o klasickú svalovku. Tá nastáva, keď je krk dlhodobo v nepriaznivej polohe a došlo k aktivácií nesprávnej skupiny svalov – drobné svaly krku sa preťažili a nakopenie látok bunkového metabolizmu signalizuje, že sval už nevládze. Práca za počítačom je taký leg day pre krk.
Cievy – bolesť spôsobená cievou
Cievy sú špecifický prípad a ochorenia, ktoré priamo súvisia s bolesťou krčnej chrbtice sú relatívne vzácne. Tému, ktorá s tým však súvisí, poznáme veľmi dobre. Takzvaná „bolesť hlavy z krku“. Bolesti hlavy z krčnej chrbtice sa prejavujú ako bolesť okcipitálnej časti, t.j. tej časti, ktorá by bola pod šiltom, ak by si mal šiltovku opačne. Ak však máš pocit, že je tvoja hlava obtočená do tesného obväzu, resp. že bolesť pulzuje, tak sa jedná o cievnu bolesť hlavy, konkrétne z vysokého tlaku. Je preto na mieste si pri takejto bolesti zmerať tlak a ak sa to potvrdí, liečba bude miesto tabletiek proti bolesti smerovať na zníženie krvného tlaku. [2]
Nervy – bolesť spôsobená nervom
Nervy predstavujú svoju samostatnú kategóriu. V samotnej literatúre často dochádza k zamieňaniu týchto pojmov. Ak hovoríme o bolesti spôsobenej nervami resp. ich útlakom, medicínsky by sme to nazvali cervikálna radikulopatia. V bežnej reči to v širokom význame často popisujeme ako seknutý krk alebo zablokovaná chrbtica. [3]
Mohlo by ťa zaujímať aj:
Zablokovaná krčná chrbtica príznaky
Zablokovaná chrbtica laickým jazykom opisuje situáciu, pri ktorej je znížená mobilita stavcov.
Krk má 7 stavcov, nakoľko však kvalita života priamo súvisí so zmyslami, je nutné aby sa hlava mohla voľne otáčať. Mobilita práve krčnej chrbtice je preto najvyššia. To okrem benefitov prináša aj priestor pre komplikácie.
Zablokovaná chrbtica môže najčastejšie vzniknúť:
- neopatrným pohybom,
- nesprávnym sedením (pozri si náš článok tu),
- zlou polohou pri spánku (dlhší tlak na neprirodzené postavenie krku), kde sa jeden alebo viacero zo stavcov vykĺbi zo svojej prirodzenej polohy. Toto je väčšinou sprevádzané náhlou bolesťou a spomínaným náhlym obmedzením pohybu.
Zablokovaná chrbtica laickým jazykom opisuje situáciu, pri ktorej je znížená mobilita stavcov.
Aha! Tu by si si mohol povedať, že ak sa ti zle hýbe krkom, tak ťa krk bolí z chrbtice. Odpoveď je áno aj nie.
Krkom prechádza miecha, ktorá je veľmi dôležitou štruktúrou nervového systému. Na úrovni každého stavca z nej vystupujú nervy pre rôzne funkcie, či už pre inerváciu pocitovú (senzitívnu) alebo svalovú (motorickú). Tieto výstupy sa nazývajú miechové korene (odtiaľ názov radikulopatia – radix + pathia, teda ochorenie koreňov).
V prípade, že jeden zo stavcov tlačí na nervový výstup (koreň), bolesť sa zvyčajne prejavuje okrem miesta útlaku aj v celej oblasti inervácie.
Ako sa to môže prejaviť?
Ak je útlak korene pre cit kože hlavy – útlak sa prejaví ako bolesť záhlavovej časti – tá časť, ktorá by bola zakrytá šiltom čiapky, ak by si si ju nasadil opačne. Rovnako sa môže prejaviť aj ako bolesť ramena, ruky, dokonca dlane, či prstov.
Okrem bolesti môžeš badať aj zníženie funkčnosti utláčaného nervu. V úvodných momentoch sa môže jednať o pálenie alebo mravčenie, neskôr úplnú necitlivitu až fyzickú slabosť v ruke.
Ak ťa okrem krku trápi aj tŕpnutie alebo mravčenie v ruke, či bolesť zadnej časti hlavy, ide o útlak nervu z nervov krčnej miechy.
Zapamätaj si:
- Ak ťa bolí krk alebo je stuhnutý, najpravdepodobnejšou príčinou sú unavené svaly krku.
- Ak je svalstvo krku voľné, avšak krkom sa ti hýbe ťažko, prípade bolí pri pohybe do zablokovaného smeru, najskôr máš problém s nejakým z krčných stavcov.
- Ak ťa okrem krku trápi aj tŕpnutie alebo mravčenie v ruke, či bolesť zadnej časti hlavy, ide o útlak nervu z nervov krčnej miechy. [1,2]
Krčná chrbtica bolesti – Ako na jej bolesť?
Už vieš, čo na krku môže bolieť a ako bolesť rozlíšiť. Bolesť môžeš efektívne znížiť alebo úplne odstrániť jedným z nižšie uvedených spôsobov.
BOLESŤ SVALOV KRKU
Bolesť svalov je najčastejšia a preto sa jej budeme venovať najintenzívnejšie. Veľmi efektívne ju vieš potlačiť aj v domácom prostredí. A to vybranými cvikmi, najmä jemnými pohyby krku. Tieto cvičenia by si nemal vykonávať, pokiaľ máš existujúce zranenie krku.
Krk sa skladá z hlbokých a povrchových svalových skupín, ktoré spolu udržujú rovnováhu. V prípade, že je rovnováha narušená, dochádza k prílišnej únave svalov a vzniká bolesť. Je preto nutné pracovať s oboma skupinami.
Rozcvička krku (tzv. strečing)
Predtým ako sa pustíš do cvičenia, je nutné krk rozcvičiť. Patrí to k úplným základom prevencie bolesti krk akéhokoľvek druhu. Či pracuješ v kancelárii alebo pravidelne športuješ, podceniť krk sa nevypláca.
Ako na to? Cvikmi na krčnú chrbticu.
BOLESŤ SPÔSOBENÁ STAVCOM
Na prácu so zablokovaným krkom si často nevystačíš sám. Je nutné vyhľadať fyzioterapeuta alebo chiropraktika, ktorý ti pomôže vrátiť stavec do správnej polohy. Je však dôležité byť pri výbere profesionála opatrný! Videá na YouTube ti môžu namiesto pomoci spôsobiť ešte väčšiu bolesť krku. Najbezpečnejšia voľba je športový masér alebo overený fyzioterapeut, ktorý ti okrem pomoci môžu pomôcť aj s prevenciou. Už jedna návšteva často pomôže lepšie porozumieť tomu, čo tvoje telo naozaj potrebuje.
Ak by si predsa chcel skúsiť domácu terapiu, určite krk nezaťažuj. Pokús sa ho opatrne rozcvičiť. Drobné, jednoduché, ale každodenné cvičenie ti pomôže oveľa viac, ako pokusy o rýchle napravenie. Pamätaj, bežíš maratón, nie šprint!
ÚTLAK NERVOV
Útlak nervov (cervikálna radikulopatia) je vážne neurologické ochorenie. V prípade, že ťa zablokovaný krk trápi už nejaký čas a k tomu pociťuješ mravčenie, bolesť alebo dokonca slabosť v horných končatinách, je absolútne nevyhnutné kontaktovať svojho všeobecného lekára, ktorý ťa pošle na neurológiu. Domáce pokusy o napravenie môžu byť nielen neefektívne, ale aj veľmi bolestivé. [1,3]
S bolesťou krku sa stretlo až 68 % populácie.
Prečo je dôležité boľavú chrbticu nepodceniť?
V dnešnej dobe sa vo svojom živote stretlo s bolesťou krku až 68 % populácie. [6] Sama o seba nepredstavuje závažný problém. Ten sa vyskytne až po kombinácií viacerých faktorov.
Bolesťou krku a krčnej chrbtice často trpia ľudia, ktorý majú sedavé zamestnanie. Či sa už jedná o kancelársku prácu, profesionálnych vodičov, študentov, ale aj e-športových hráčov. Týchto ľudí spája aj niečo iné, než sedavý spôsob zamestnania. A tým je celkový životný štýl, v podobe zníženej pestrosti stravy, pasívneho trávenia voľného času, nepravidelného denného režimu, či zníženého celkového množstva pohybu. Všetky tieto komponenty spolu vytvárajú potenciálne nebezpečnú zmes pre choroby svalov, kostí a nervov. Bohužiaľ, žiadne z týchto ochorení nemá jednoduchú liečbu. Budú potrebné mesiace precíznej rehabilitácie, poprípade chirurgické zákroky.
Aj keď bolesť krku nie je vážnym ochorením, je to jeden z prvých nevinných príznakov z dlhého radu vážnych ochorení, často s komplikovaným a bolestivým priebehom.
Nepodceňuj varovné signály svojho tela a zachovaj si svoj pohybový aparát na to, na čo ho máš – na aktívny pohyb!
Zdroje
- [1] Falla D. Unravelling the complexity of muscle impairment in chronic neck pain. Man Ther. 2004 Aug;9(3):125-33. doi: 10.1016/j.math.2004.05.003. PMID: 15245706.
- [2] Arca KN, Halker Singh RB. The Hypertensive Headache: a Review. Curr Pain Headache Rep. 2019 Mar 14;23(5):30. doi: 10.1007/s11916-019-0767-z. PMID: 30874912.
- [3] Cohen SP. Epidemiology, diagnosis, and treatment of neck pain. Mayo Clin Proc. 2015 Feb;90(2):284-99. doi: 10.1016/j.mayocp.2014.09.008. PMID: 25659245.
- [4] https://darebee.com/workouts/neck-workout.html
- [5] https://myrehabconnection.com/deep-neck-flexor-exercises/
- [6] Park SH, Lee MM. Effects of Lower Trapezius Strengthening Exercises on Pain, Dysfunction, Posture Alignment, Muscle Thickness and Contraction Rate in Patients with Neck Pain; Randomized Controlled Trial. Med Sci Monit. 2020 Mar 23;26:e920208. doi: 10.12659/MSM.920208. PMID: 32202262; PMCID: PMC7115121.
- [7] https://www.healthline.com/health/no-weights-needed-4-trapezius-exercises