CategoriesNezaradené

Pomodoro – poraz prokrastináciu a zlepši svoje sústredenie s 1 paradajkou

Dievča s paradajkou - pomodoro

Tajomstvo efektívneho time managementu je… myslieť v paradajkách! Možno to znie bláznivo, ale technika Pomodoro už pomohla miliónom ľuďom po celom svete. (Pomodoro je po taliansky paradajka). Vyskúšaš ju aj ty?

Kedy skúsiť Pomodoro

 • Si málo produktívny – čas plynie a ty si nestihol urobiť svoju prácu
 • Ľahko sa necháš vyrušiť – skontroluješ si e-maily, pozrieš sociálne siete a deň zbehne ani nevieš ako
 • Si nesústredený – dlho sa pripravuješ na prácu a keď ju konečne začneš robiť, tak sa na ňu len ťažko sústredíš
 • Si málo motivovaný a cítiš sa vyčerpane – nechce sa ti začínať nové úlohy a počas dňa si unavený

Technika pomodoro už pomohla miliónom ľuďom po celom svete.

Čo je Pomodoro?

Pomodoro vymyslel v 80. rokoch minulého storočia taliansky univerzitný študent Francesco Cirillo. Cirillo mal problém so sústredením a dokončením úloh načas. Mal množstvo študijných povinností a tak si povedal, že sa bude plne sústrediť po dobu aspoň 10 minút. Povzbudený touto výzvou, našiel kuchynský časovač vo forme paradajky a tak vznikla technika Pomodoro. I Keď Francesco napísal o tejto technike 130 stranovú knihu, jej veľkou výhodou je jej jednoduchosť.

Pomodoro princíp

KROK 1 – Zvoľ si úlohu

KROK 2 – Nastav si časovač na 25 minút a sústreď sa iba na túto úlohu

KROK 3 – Pracuj na úlohe, až kým nevyprší čas

KROK 4 – Uži si zaslúženú 5 minútovú prestávku

KROK 5 – Po každých štyroch pomodoro si daj dlhšiu 20 minútovú prestávku

Toto je základ celej techniky. 25 minút je dostatočne množstvo času na to, aby si stihol spraviť kúsok práce, ale zas nie až tak dlho, aby si sa cítil vyčerpane a príliš zaneprázdnene. Pracovať, či študovať bez prestávok je namáhavé. Ak si svoje úlohy ale rozdelíš do časových intervalov s  prestávkami, tvoje výsledky budú omnoho lepšie.

Táto technika je ideálna pre písanie, programovanie, grafický dizajn, či štúdium. Veľmi dobre funguje aj pri opakujúcich sa činnostiach, ako napríklad kontrola preplnenej e-mailovej schránky.

Pravidlá, aby si dostal z každej pomodoro čo najviac

 1. Komplexne úlohy rozbi na menšie – ak úloha vyžaduje viac ako 4 pomodorá, musí byť rozdelená do menších častí.
 2. Malé úlohy zlúč do jednej – všetky úlohy, ktoré trvajú kratšie ako jedno pomodoro by mali byť zlúčené. Napríklad zaplatiť nájomné, dohodnúť si termín u lekára a prečítať si nový článok na Rayzzer blogu by malo byť v jednej pomodoro.
 3. Ak je zvolená úloha pre pomodoro, musí sa venovať čas iba jej – pomodoro je jednotka času, ktorá sa nedá štiepiť. Nemôžeš tak počas nej kontrolovať svoje emaily, či SMS. Akékoľvek nápady, myšlienky, či žiadosti by si si mal zapísať a vrátiť sa k ním neskôr.
 4. Ak dokončíš úlohu skôr, naštuduj si ju hlbšie – ak nevyužiješ celých 25 minút, využi zvyšný čas na lepšie pochopenie naučeného (napr. študovaním ďalších zdrojov a pod.).
 5. Efektívne prestávky – ak počas pomodora pracuješ za počítačom, nepremrhaj prestávku na surfovanie na internete, či kontrolu sociálnych sietí. Dopraj svojim očiam a mysli oddych od obrazovky. Radšej sa ponaťahuj, nadýchaj sa čerstvého vzduchu alebo si zober niečo na zakusnutie.

PRO TIP: Jednotlivé pomodorá plánuj vopred. Na začiatku (alebo na konci) každého dňa využi 15 minút a naplánuj si pomodorá pre ďalší deň.

Pomodoro je efektívne

 • Pomôže ti vôbec začať. Výskumy ukazujú, že efektívny spôsob, ako sa vyhnúť prokrastinácií je zmenšiť danú úlohu. Napríklad miesto toho, aby si si povedal, že teraz napíšeš celú kapitolu jednej knihy, povedz si, že budeš písať aspoň 5 minút. Stále je to pre teba ťažké? Tak skús napísať aspoň prvý odsek. Urobiť niečo malé v krátkom čase, je omnoho jednoduchšie, ako čeliť zložitej úlohe, ktorá trvá dlho. A presne to pomodoro rieši. Počas 25 minút si sústredený na svoju úlohu.
 • Vyhýbaš sa vyrušeniam. Každé pomodoro sa sústredí na jednu úlohu a každá prestávka je príležitosťou na oddych. A to je dôležité, pretože vyrušenia sú veľmi časovo náročné. Napríklad iba minútové skontrolovanie sociálnych sietí nezaberie v skutočnosti iba 1 minútu. Pretože možno budeš potrebovať až ďalších 20 minút, aby si sa zase plne ponoril do svojej úlohy a opäť sa na ňu sústredil.
Presypacie hodiny na zemi

TIP: Čas pre jednotlivé pomodorá si môžeš nastaviť podľa seba. Potrebuješ sa sústrediť dlhšie? Nastav si časovač na 30 alebo dokonca až na 50 minút. Alebo sa nevieš 100 % sústrediť tak dlho? Skrať si čas jednotlivých intervalov na 20 alebo iba 15 minút. Cieľom je striedať jednotlivé pomodora s prestávkami a dosiahnuť tak skvelé výsledky vďaka maximálnemu sústredeniu počas pomodora.

Rady na záver

Chceš byť ešte efektívnejší? Aplikuj nielen techniku pomodoro, ale vyskúšaj aj jedinečný výživový doplnok Energy & Brain hacker. Buď 100 % sústredený na svoju prácu, maximalizuj svoj mentálny výkon a zbav sa stresu.

Neváhaj a pridaj sa do klubu Rayzzer aj TY!

Sleduj nás button