CategoriesLifestyle

Work-life balance: Ako nechať prácu v práci a nestať sa workoholikom

work-life balance

Vraciaš sa domov po dlhom pracovnom dni z práce, no aj napriek tomu stále premýšľaš nad prácou? Cítiš sa ako workoholik a zväčša myslíš na nesplnené pracovné úlohy, nezodpovedané maily, nepríjemné poznámky od kolegu alebo nadriadeného. Bez ohľadu na to, čo to je, narúša to tvoj work-life balance.

Naše myšlienky sa nedajú posunúť v čase ani odložiť na neskôr.

Žiaľ náš mozog nefunguje ako plánovač v online kalendári. Naše myšlienky sa nedajú posunúť v čase ani odložiť na neskôr. To nám zásadne narúša náš voľný čas a work-life balance. Ako teda nebyť workoholikom a nechať pracovné povinnosti v práci? V našom Rayzzer® blogu ti prinášame niekoľko vedeckých tipov, ktoré ti pomôžu odpojiť sa od práce, načerpať energiu a obnoviť tvoj work-life balance.

Prečo ťa práca prenasleduje až domov?

Náš mozog sa tisícky rokov vyvíjal, tak aby vykonával dve konkrétne veci:

  1. Vnímame informácie, ktoré považujeme za dôležité (napríklad pracovné úlohy)
  2. Nutnosť byť neustále v strehu, kvôli novým hrozbám v okolí (napr. mail od tvojho nadriadeného o desiatej v noci)

Prvý jav definuje profesorka podnikania Sophie Leroyová ako „pozostatkovú pozornosť“. Zjednodušene povedané, štúdie zistili, že keď prechádzame medzi úlohami, je pre nás ťažké presmerovať pozornosť od nedokončenej úlohy na novú. Pri odchode z práce, sa náš mozog stále sústreďuje na nedokončené úlohy, a tak je pre nás ťažké dosiahnuť work-life balance.

Druhý jav je definovaný evolučným rysom predpokladanej hrozby. V jednoduchosti očakávame, že nastanú budúce hrozby. 

Moderné pracovné prostredie je plné podnetov, ktoré mozog vníma ako hrozby.

Moderné pracovné prostredie je plné podnetov, ktoré mozog vníma ako hrozby. Ide hlavne o naliehavé e-maily, nedodržané termíny, blížiace sa budúce termíny a rôzne pracovné pochybenia atď. Aj napriek tomu, že na konci pracovné dňa vytriediš všetky pracovné maily, vieš, že množstvo ďalších ešte len príde.

Je mimoriadne frustrujúce premýšľať o práci, keď máme príležitosť po náročnom dni zrelaxovať. Treba si však uvedomiť z toho plynúce riziko. Výskumný tím z Lehigh University v Pensylvánií upozorňuje na to, že pracovníci, ktorí majú problém so svojim work-life balance a nedokážu vo svojom voľnom čase vypnúť a zregenerovať sú náchylnejší na vyhorenie, vyššiu fluktuácií, nižšiu produktivitu a iným nežiadúcim výsledkom.

Ako sa odpojiť od práce, dosiahnuť work-life balance, či neriešiť pracovné povinnosti mimo pracovného času? Je dôležité sa zamerať na záver pracovné dňa.

5 tipov pre lepší work-life balance alebo ako sa nestať workoholikom

  1. Pracovné maily nerieš mimo pracovný čas
  2. Opúšťaj prácu vždy v rovnakom čase
  3. Cestu z práce a do práce využi na utriedenie myšlienok
  4. Už dnes si napíš zoznam úloh na zajtra
  5. Voľný čas venuj veciam, ktoré zbožňuješ
Veľa emailov

Work-life balance pravidlo č.1 – Pracovné maily nerieš mimo pracovný čas

V štúdií na 185 miliónov hodín pracovného času, sa zistilo, že ľudia pracujú hodinu alebo viac mimo bežných pracovných hodín a to 89 dní v roku. Mohlo by sa zdať, že pracujúcich stresuje fakt, že musia riešiť firemnú komunikáciu mimo pracovných hodín, skutočnosť je však iná.

Podľa štúdie z Lehigh University, Virginia Tech a Colorado State University to nie je čas strávený odpovedaním na maily mimo pracovných hodín, čo u pracujúcich spôsobuje stres a vyčerpanie, ale skôr obava z odpovede na mail. Odpoveď na mail môže prísť aj po pracovnom čase, preto je dôležité si v rámci tímu kolegov stanoviť tieto pravidlá pre oddelenie pracovného života od toho súkromného:

  • Stanovte si pravidlá s kolegami a nadriadenými, do kedy je nevyhnuté odpísať na pracovní mail po pracovnej dobe.
  • Po pracovnej dobe si stíš oznámenia na firemnú komunikáciu, zapni si mód „nerušiť“

Na trhu existuje množstvo aplikácií, ktoré ti s tým môžu pomôcť, ako napríklad tieto.

odchod z práce - work-life balance

Work-life balance pravidlo č.2 – Opúšťaj prácu vždy v rovnakom čase

Ak si na konci dňa dopraješ ešte pár extra minút, či hodín pripravuješ sa tak na večer plný stresu z práce. Podľa Sophie Leroyovej nestačí len dokončiť prioritnú pracovnú úlohu na odpútanie sa od práce a lepši work-life balance. Naopak, “je potrebný časový tlak pri dokončovaní predchádzajúcej úlohy, aby sa dalo odpojiť”.

Inými slovami, pozornosť sa rozptýli, keď máš na konci dňa pevný termín odchodu. To môže znamenať úpravu tvojho denného harmonogramu, aby si sa vyhol úskaliam afektívneho prognózovania, a optimalizáciu tvojho dňa podľa tvojich prirodzených energetických úrovní.

Vo svojom ešte nedávnom výskume zistila Leroyová aj to, že časový tlak ako taký nám môže pomôcť sa vyhnúť prerušeniam práce počas dňa.

Deadliny nám nielenže pomáhajú udržať prácu v práci, ale tiež nám pomáhajú zostať zainteresovanými, po celú dobu projektu. Zdravo nastavený deadline je win-win situácia.

dochádzanie do práce

Work-life balance pravidlo č.3 – Cestu z práce a do práce využi na utriedenie myšlienok

Cesta do práce alebo z práce sa dá využiť efektívne ako priestor pre psychohygiénu. Sprav si z cesty medzi bydliskom a prácou symbolický rituál, ktorý využiješ pre utriedenie si svojich myšlienok pre efektívnejší pracovný deň a hlavne pre voľný čas bez pracovných myšlienok. Ako uvádza dr. Keith E. Webb: „Náš mozog reaguje na pohyb. S čím viac emóciami sme si prešli pri predchádzajúcej úlohe, tým viac pohybu potrebujeme.“

Ak máš možnosť pridaj do svojej dennej rutiny prechádzku do práce alebo z práce. Štúdia z Stanfordu zistila, že chôdza, či už vnútri alebo vonku, zlepšuje kreatívne myslenie a podporuje work-life balance.

Work-life balance pravidlo č.4 – Už dnes si napíš zoznam úloh

Obavy zo zajtrajška môžu ľahko narušiť našu snahu o oddelenie práce od súkromného života. Najjednoduchší spôsob ako sa s touto formou stresu vysporiadať je naplánovať si zoznam úloh na zajtrajšok večer pred tým. Ako uvádza autorka Jocelyn K. Glein stanovením priorít na nasledujúci deň sa odpájame od pracovných povinností a rovnako zabezpečujeme efektívny vstup do nového pracovného dňa.  

Začať deň s jasným obrazom o kľúčových prioritách na konkrétny deň, výrazne zvyšuje produktivitu. Naopak, ak deň začneme bez plánu, sme vystavený reaktívnej práci, ktorá je riadená inými ľudskými požiadavkami počas dňa. Vyhraď si čas na koníčky, záujmy a veci, na ktorých ti skutočne záleží.

work-life balance a voľný čas

Work-life balance pravidlo č.5 – Voľný čas venuj veciam, ktoré zbožňuješ

Temnou stránkou efektívneho a produktívneho plánovania je pocit možnosti neustále robiť viac. Tu si treba dávať pozor a zamyslieť sa nad možnosťami osobného rozvoja a vyčlenením si času na aktivity, ktoré máš skutočne rád a robia ťa šťastným.

Štúdia z roku 2007 publikovaná v časopise Journal of Occupational Health Psychology zistila, že aby sme sa dokázali správne odpojiť od práce a zregenerovať, musíme venovať čas „dosiahnutiu skúsenosti“ (voľný preklad z angličtiny)

Ako vysvetľuje Alex Soojung-Kim Pang, autor knihy Odpočinok: Prečo dosiahnete viac, keď pracujete menej:

“Získavanie skúseností je zaväzujúce, sú to zaujímavé zručnosti, ktoré robíme dobre. Často pre nás predstavujú výzvu, ale táto skutočnosť ich robí mentálne pohlcujúcimi a ešte oveľa odmeňujúcejšími, keď sú vykonávané správne.“

Vytvoriť si priestor a venovať sa voľnočasovým koníčkom nám spôsobí radosť a pomôže nám oddeliť prácu od súkromného života. Môže nás priviesť k celkovému pocitu šťastia, prehĺbeniu sociálnych kontaktov, lepšej štruktúry dňa a pocitu úspechu a zmyslu spokojného života s minimom stresu.

Work-life balance neznamená vytvoriť si pevnú hranicu medzi prácou a súkromím.

Nebol si stvorený na to, aby si premýšľal nad prácou nepretržite 24 hodín denne.

Jednou z najnáročnejších vecí pri hľadaní work-life balancu, je fakt, že práca zaberá veľkú časť nášho života. Pracujeme viac ako kedykoľvek predtým. Svoju kariéru využívame na upevňovanie svojej identity a upadáme do pasce myšlienky, že byť zaneprázdnený znamená byť produktívnym.

Je toto naozaj spôsob, ako chceš prežiť svoj život?

Work-life balance neznamená vytvoriť si pevnú hranicu medzi prácou a súkromím. Ide skôr o to, vytvoriť si spôsob ako si užiť svoj pracovný deň, objaviť radosti voľnočasových aktivít a nájsť si priestor pre rodinu, a priateľov. A to všetko bez pocitu viny.

Ak hľadáš skutočnú rovnováhu môžeš siahnuť po Energy & Brain hacker, ktorý ti pomôže prekonať náročné pracovné výzvy, dodá ti stabilnú dávku energie, pomôže ti myslieť čistejšie, pracovať efektívnejšie a navyše znižuje stres. Toto unikátne slovenské energizujúce nootropikum je 100 % prírodné, 100 % bez konzervantov a umelých prísad. Obsahuje 7 účinných látok v ich ideálnom pomere, ktoré ti pomôžu zlepšiť nielen tvoj pracovný deň. Energy & Brain hacker je vhodný pred športom ako aj šoférovaním, ak ťa čakajú náročné študijne výzvy skús ho tiež. V Rayzzer® ti ponúkame 100-dňovú garanciu vrátenia peňazí, dopravu zadarmo od 2 balení alebo výhodné balíčky s najnižšou cenou na trhu.

Neváhaj a objednaj si svoj Rayzzer® už TERAZ.
Sleduj nás button