CategoriesNezaradené

RayzzerReal 04 – z consultingového gigantu k vlastnému startupu

RayzzerReal - Peter Vlasatý a Adam Trnka

Snívajte a používajte zdravý rozum, a Excel!

Štvrtý diel podcastu RayzzerReal je vonku. Mojim hosťom bol pán Peter Vlasatý, ktorý je partnerom v spoločnosti Grant Thornton a zakladateľ startupu Keners.

Aké to bolo hľadať si prvé zamestnanie z telefónnej búdky? Aké to bolo prijať výzvu a vybudovať súčasť globálneho gigantu? Aké to bolo vytvoriť vlastný startup? Alebo ako sa z hokejového brankára stal obranca, ktorý vedie svoju firmu na „pankáča“ ? To všetko a ešte viac sa dozvieš v štvrtom diele RayzzerReal. Prinášame ti krátku časť z nášho rozhovoru. Celý podcast si môžeš vypočuť na Spotify, či Apple podcast alebo pozrieť na Youtube.

Snívajte, používajte zdravý rozum a Excel.
v

Koncept RayzzerReal

Podcast RayzzerReal je nový formát, ktorý ťa zoznámi s úspešnými slovenskými podnikateľmi, manažérmi, či športovcami. Jeho hlavným cieľom je motivovať a ukázať všetkým, ktorí sú odhodlaní uspieť, že sa to dá aj na Slovensku. Poznáme veľmi veľa úspešných zahraničných príbehov, žiaľ tie slovenské sú nám menej známe.

RayzzerReal je nový formát, ktorý ťa zoznámi s úspešnými slovenskými podnikateľmi, manažérmi, či športovcami.

Sponzori podcastu RayzzerReal

RayzzerReal by nikdy nevznikol bez priamej podpory spoločnosti Rayzzer. Rayzzer sa zaoberá vývojom a distribúciou doplnkov výživy na zlepšenie mentálneho výkonu. Ak ti záleží na zdraví a chceš neustále napredovať, skús doplnky Rayzzer.

Rovnako by nevznikol bez podpory The Spot. The Spot je miesto, kde sa lokálne projekty menia na globálny biznis. Ak sa chceš stať súčasťou inšpiratívneho tímu ľudí v centre Bratislavy, The Spot je to správne miesto.

Predstavenie spoločnosti Keners

Pán Vlasatý založil pred šiestimi rokmi spolu s priateľmi technologický startup Keners. Bola to jedna z prvých spoločností na slovenskom trhu, ktorá sa zaoberala tzv. internetom vecí (z angl. Internet of Things, alebo skrátene IoT). Aktuálne v Keners pracuje 5 ľudí. Viac o spoločnosti sa dozvieš v podcaste.

Pán Peter Vlasatý založil technologický startup Keners.
RayzzerReal - Peter Vlasatý a Adam Trnka

O zakladateľovi

Pán Vlasatý pôsobil v Deloitte viac ako 12 rokov (6 rokov v Prahe a 6 rokov v Bratislave). Vo firme si prešiel celou hierarchiou od konzultanta až po senior manažéra. Posledným krokom bolo už iba stať sa partnerom. Avšak vtedy mu prišla do cesty jedinečná príležitosť. Vybudovať slovenskú pobočku Grant Thornton Advisory, šiestej najväčšej poradenskej spoločnosti na svete, ktorá zamestnáva viac ako 70 000 ľudí po celom svete. Preto spolu s pár priateľmi z Prahy sa rozhodol, že túto príležitosť využije a vybuduje základy tejto poradenskej firmy na Slovensku úplne od začiatku.

Aktuálne je v Grant Thornton zodpovedný primárne za slovenský trh. Riešil ale aj projekty v Českej republike, Srbsku, či Uzbekistane.

Začiatky podnikania

Svoju prvú pracovnú skúsenosť zažil už počas štúdia na vysokej škole, kde spolu so spolužiakmi prevádzkoval študentský bar na internátoch. Po roku to museli ale ukončiť, pretože by asi nedoštudovali.

Posledný ročník na vysokej škole pracoval ako asistent a vyučoval semináre. Vďaka čomu mal aj prístup k vlastnému počítaču, čo vtedy nebolo vôbec bežné.

Po vyštudovaní Ekonomickej fakulty Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici sa rozhodol, že odíde do Prahy. Kúpil si telefónnu kartu do automatu, inzertný časopis s inzertnými ponukami, zatvoril sa do telefónnej búdky a začal telefonovať. Absolvoval niekoľko pohovorov a cca o tri týždne si našiel pracovné miesto v menšej poradenskej spoločnosti. Po dvoch rokoch túto firmu kúpil Deloitte.

Prinášame ti aj niekoľko otázok z podcastu

Zažili ste niekedy pocit vyhorenia alebo extrémnej mentálnej únavy?

Pocit vyhorenia asi nie, pocit extrémnej mentálnej únavy áno. Tento pocit sa zvykne objavovať v cykloch a vtedy treba vykonať nejakú zmenu, ktorá to vyrieši. Napríklad ja som sa presťahoval z Prahy späť do Bratislavy, zmenil som spoločnosť alebo som začal riešiť startup. Proste je potrebné vniesť do života niečo, čo vás opäť nakopne a vykoľají z tej cesty, ktorá môže viesť k vyhoreniu.

Akú knihu by ste odporučili každému motivovanému človeku?

Knihu Ekonómia dobra a zla od pána Tomáša Sedláčka (ISBN 9788087506257). Kniha sa dobre číta, dá čitateľovi veľmi veľa a je krásne prepojená s históriou.

Všetkým by som tiež odporučil knihu Faktomluva od Hansa Roslinga (ISBN 9788075550569). Táto kniha popisuje náš súčasný svet cez verejne dostupné štatistiky a dáta od renomovaných zdrojov ako sú Svetová banka, OSN a pod. Autor s týmito dátami dokáže skvelo pracovať a ukazuje, že náš svet je omnoho lepší ako sa nám možno zdá byť.

Pána Vlasatého som sa pýtal aj

Spravili ste niekedy aj chybu? Ako vnímate svoje pochybenia?

Ako dokážete skĺbiť funkciu top manažéra s rodinou?

Prečo ste sa vrátili naspäť na Slovensko?

Ako trávite voľný čas?

Ako by mali ľudia pristupovať k výberu svojho prvého zamestnania?

Akú radu do života by ste odovzdali mladým?

Chceš vedieť odpovede aj na tieto otázky? Tak neváhaj a vypočuj si celý podcast RayzzerReal na Spotify, či Apple podcast alebo si ho pozri na Youtube.

Ďakujeme naším partnerom Rayzzer a The Spot.

Sleduj nás button