CategoriesNezaradené

RayzzerReal 07 – biznismen v boxerských rukaviciach

RayzzerReal 07 - profilová foto

“Človek sa nesmie nechať zraziť k zemi!” Pred pár dňami sme dotočili siedmy diel RayzzerReal.

Mojím hosťom bol Miroslav Tavel, čerstvý tridsiatnik, ktorý vedie developerskú skupinu. Už počas vysokej školy pripravoval základy pre vybudovanie sietí privátnych fitnes centier CVIČISKO. Následne sa stal generálnym riaditeľom developerskej skupiny OPC Group. Niekde medzi tým sa stal nominantom najprestížnejšieho rebríčka úspešných mladých Forbes 30 pod 30. Aby toho nebolo málo pred nedávnom odbehol do boxerského ringu na Titans Fight Night a porazil svojho súpera so skóre 0:3. Je ťažké hľadať slová a správne popísať takto dynamickú osobu. Jedno je však isté svoju FIGHTERskú povahu dokáže pretaviť v reálnom živote skutočne do unikátnych rozmerov!

Prinášame ti krátku časť z nášho rozhovoru. Celý podcast si môžeš vypočuť na Spotify, či Apple podcast alebo pozrieť na Youtube.

v

Koncept RayzzerReal

Podcast RayzzerReal je nový formát, ktorý ťa zoznámi s úspešnými slovenskými podnikateľmi, manažérmi, či športovcami. Jeho hlavným cieľom je motivovať a ukázať všetkým, ktorí sú odhodlaní uspieť, že sa to dá aj na Slovensku. Poznáme veľmi veľa úspešných zahraničných príbehov, žiaľ tie slovenské sú nám menej známe.

Sponzori podcastu RayzzerReal

RayzzerReal by nikdy nevznikol bez priamej podpory spoločnosti Rayzzer. Rayzzer sa zaoberá vývojom a distribúciou doplnkov výživy na zlepšenie mentálneho výkonu. Ak ti záleží na zdraví a chceš neustále napredovať, skús doplnky Rayzzer.

Rovnako by nevznikol bez podpory The Spot. The Spot je miesto, kde sa lokálne projekty menia na globálny biznis. Ak sa chceš stať súčasťou inšpiratívneho tímu ľudí v centre Bratislavy, The Spot je to správne miesto.

RayzzerReal 07 - Trnka a Tavel

Predstavenie spoločnosti OPC Group

OPC Group sa venuje najmä výstavbe a prevádzkovaniu komerčných nehnuteľností. Vo veľkej miere sa dnes zameriavajú na retail parky. Je to centrum, ktoré zoskupí viacero predajcov. Ich špecifikom je, že nemajú spoločné priestory a vstup do jednotlivých obchodov je priamo z parkovacích miest. Dva takéto projekty už postavili a sedem majú aktuálne v pláne. Ambíciou OPC Group je byť komplexnejšou spoločnosťou a mať diverzifikovanejšie portfólio.

Prinášame ti aj niekoľko otázok z podcastu

Ako si si získal dôveru hneď na začiatku, že si mohol vstúpiť práve do tohto biznisu?

Myslím si, že to bolo najmä na základe prezentácie, ktorú som realizoval úplne na začiatku pred mojimi dnešnými spoločníkmi. Pochopili, že mám dostatok informácií o trhu na to, aby som vedel identifikovať, čo je tá správna cesta vo vzťahu biznis developmentu. Ale bolo to asi aj kvôli mojej kredibilite a vnútornej energii nepodať sa nejakému zlyhaniu.

S akým najväčším problémom si sa v tomto biznise stretol?

Žiaden problém nie je tak veľký, aby som ho definoval ako najväčší. Problémy sú v každom projekte. Častokrát sa stáva, že človek natrafí na situáciu, ktorú nepredvídal, aj keď sa snaží odhaliť všetky riziká vopred, ale niekedy to jednoducho nejde. Každý problém má nejaké riešenie. Vtedy mi pomáha myšlienka na ľudí typu Elon Musk, ktorý založil Space X a vybudoval raketu, ktorá dokáže pristáť na Mesiaci, následne sa vrátiť na Zem, pristáť a ísť znova do vesmíru. Tak pri takomto pohľade sú problémy našich projektov zanedbateľné a neexistuje aby sa nevyriešili.

Žiaden problém nie je tak veľký, aby som ho definoval ako najväčší.

Si účastníkom súťaže Forbes 30 pod 30. Povedz nám o tom viac

Je to rebríček 30 ľudí, ktorí sú úspešní v nejakej oblasti a majú menej ako 30 rokov. Počas svojho štúdia som si kupoval Forbes a čítal som si, kto je v rebríčku 30 pod 30. Otvorene poviem, bolo mojou ambíciou sa tam raz dostať. Jeden môj známy ma odporučil šéfredaktorovi, s ktorým som sa aj stretol. Keď som už začal viesť OPC Group a mali sme viacero projektov vo výstavbe, tak sa na to pozrel. Povedal, že je to celkom veľké a významné a zaradí ma do výberového konania. Následne sa mi ozval, že ma vybrali, čo ma veľmi potešilo.

Ktorý český alebo slovenský športovec je pre teba najväčšou inšpiráciou?

Je ich asi viac. Napríklad Marián Hossa je ako jeden z mála Slovákov v Hall of fame a Chicago Bulls vyradili jeho číslo. Každý športovec, ktorý dokáže obetovať radosti života a zábavu pre svoj výkon a dosiahne úspech, je pre mňa obdivuhodný. Je to extrémne náročné byť takto disciplinovaný a tak dlho.

Aké je tvoje životné motto?

„Nobody cares, work harder.“ (z angl.: Nikoho to nezaujíma, pracuj tvrdšie.) Nikoho nezaujímajú naše problémy, jednoducho makaj ďalej. Nedarí sa ti alebo ti niečo nejde? A koho to zaujíma? Makaj ďalej.

Nikoho nezaujímajú naše problémy, jednoducho makaj ďalej.

Ak by si mal dať mladým iba jednu radu, aká by to bola?

Nebáť sa odmietnutia, či zlyhania a urobiť vždy prvý krok. Ak máš nejaký nápad, ale o ňom pochybuješ, tak sa neboj a vykopni tie dvere. Častokrát je to o tom, že máš v hlave nejakú predstavu a si to vizualizuješ. Avšak na konci dňa sa chlieb láme pri tom, keď to ideš robiť. Je dôležité plánovať, ale je aj veľmi dôležité urobiť prvý krok.

Pána Tavela som sa pýtal aj

 • Aké je to riadiť developerskú firmu v takto mladom veku?
 • Ako ťa vnímajú tvoji spolupracovníci a zamestnanci?
 • Čo bolo tvojim motívom vstúpiť do tohto biznisu?
 • Čo má podobné developerský biznis a thajský box?
 • Aký je najväčší mýtus spájaný s bojovými športami?
 • Ako sa ti darí skĺbiť život podnikateľa, manažéra, manžela a otca?
 • Čo by si chcel vedieť na začiatku svojho podnikania?
 • Aký bol tvoj najlepší športový zážitok?
 • Čo si si kúpil z prvej výplaty?
 • Čo a kto ťa v živote najviac ovplyvnil?
 • Čo je tvoja najväčšia životná túžba?

Chceš vedieť odpovede aj na tieto otázky? Tak neváhaj a vypočuj si celý podcast RayzzerReal na Spotify, či Apple podcast alebo si ho pozri na Youtube.

Ďakujeme našim partnerom Rayzzer a The Spot.

Sleduj nás button