CategoriesNezaradené

RayzzerReal 05 – úspech začína odvahou – TITANS freelancers

RayzzerReal 5 profil

Úspech začína odvahou! V tomto duchu sa niesol piaty diel RayzzerReal. Nediskutovali sme len o multimiliónovom IT biznise, hovorili sme aj o spôsoboch ako nevyhorieť, udržať si zdravý životný štýl pri plnom pracovnom nasadení a navyše reč bola aj o hoteloch na Mesiaci.

Mal som tú česť a vyspovedal som zakladateľov TITANS freelancers pána Mareka Greškapána Róberta Dusíka. Pozitívne naladení zakladatelia, ktorí sú finalistami Deloitte Technology Fast 500™ EMEA, niekoľkonásobnými nominantami súťaže EY Podnikateľ roka a nesú si ocenenie Diamanty slovenského biznisu.

To všetko a ešte viac sa dozvieš v piatom diele RayzzerReal. Prinášame ti krátku časť z nášho rozhovoru. Celý podcast si môžeš vypočuť na Spotify, či Apple podcast alebo pozrieť na Youtube.

v

Koncept RayzzerReal

Podcast RayzzerReal je nový formát, ktorý ťa zoznámi s úspešnými slovenskými podnikateľmi, manažérmi, či športovcami. Jeho hlavným cieľom je motivovať a ukázať všetkým, ktorí sú odhodlaní uspieť, že sa to dá aj na Slovensku. Poznáme veľmi veľa úspešných zahraničných príbehov, žiaľ tie slovenské sú nám menej známe.

Sponzori podcastu RayzzerReal

RayzzerReal by nikdy nevznikol bez priamej podpory spoločnosti Rayzzer. Rayzzer sa zaoberá vývojom a distribúciou doplnkov výživy na zlepšenie mentálneho výkonu. Ak ti záleží na zdraví a chceš neustále napredovať, skús doplnky Rayzzer.

Rovnako by nevznikol bez podpory The Spot. The Spot je miesto, kde sa lokálne projekty menia na globálny biznis. Ak sa chceš stať súčasťou inšpiratívneho tímu ľudí v centre Bratislavy, The Spot je to správne miesto.

RayzzerReal 5 - TITANS freelancers

Predstavenie spoločnosti TITANS freelancers

TITANS freelancers už viac ako 9 rokov poskytuje služby v oblasti outsourcingu IT freelancerov. Sú inovatívni, nezávislí, féroví a priami. Sú to TITANI! Posilňujú IT tímy, na ktorých chýbajú tí správni ľudia. Freelancerom ponúkajú projekty, ktorými sa neboja pochváliť. Spolupracujú s viac ako 300 globálnymi spoločnosťami na Slovensku a v zahraničí. Aktuálne majú viac ako 13 800 dostupných IT špecialistov.

Prinášame ti aj niekoľko otázok z podcastu

Kde ste sa vy dvaja spoznali?

Za to, že sa poznáme, vďačíme našim manželkám. Tie spolu sedeli v lavici osem rokov. Keby som nestretol moju manželku a Róbert by nestretol tú svoju, tak by sme sa my dvaja nikdy nespoznali. Zaujímavý je aj príbeh, ako som ja (Marek Greško) spoznal moju ženu. Býval som v malej dedinke Čierny Brod a manželka pochádza zo Šale. Robili sme spolu dva roky v tej istej firme a stretávali sme sa na rôznych pracovných stretnutiach, no nikdy neprebehla nejaká iskra. Do práce sme obaja chodili rôznymi vlakmi. Raz ale odklonili vlaky a nešiel som tak štandardnou trasou. Vďaka tomu sa stalo to, že sme boli obaja v tom istom vlaku. Keď som ju v tom vlaku zbadal, upútalo ma ako tam sedela a čítala knihu Harry Potter. Tiež som si všimol, že mala porezané ruky. Tak som sa jej opýtal, či ju tá kniha baví a od čoho má porezané ruky. Povedala mi, že bola na šípkach, a to vo mne nejako vzbudilo záujem o ňu. Takže, ak by neodklonili vlaky, ja by som ju nikdy vo vlaku nestretol a pravdepodobne by sme sa tak nikdy bližšie nespoznali a nespoznal by som ani Róberta. S ním som sa bližšie spoznal v kokteil bare Waikiki v Šali, kde sme sa spolu stretli aj s našimi terajšími manželkami (vtedajšími priateľkami). Veľmi sme si sadli po ľudskej stránke. Mali sme podobné zmýšľanie a zastávali sme podobné hodnoty.

Čo pre teba znamená životná rovnováha?

Zo začiatku podnikania je tá “rovnováha“ extrémne v prospech práce. Je to oveľa viac work, ako life balance. V istom okamihu príde nejaký spúšťač, ktorý ťa donúti zamyslieť sa nad tým, či je to tak v poriadku. A preto sme si v jednom okamihu povedali, že je kľúčové tlačiť aj na ten life balance – ako napríklad rodina, zdravie, či šport.

Pociťovali ste pocit vyhorenia?

Myslím si, že ten pocit sme mali obidvaja. Niekedy si to človek vôbec neuvedomuje, že k niečomu takému smeruje a tak potrebuje impulz z vonku. Ja som si to uvedomil vtedy, keď som dostal od manželky na Vianoce darček. Bola to pohľadnica so zemeguľou a hviezdami. Keď som sa jej opýtal, aký je to darček, povedala mi iba: „Vráť sa naspäť na Zem.“ Vtedy som si uvedomil, že to prepaľujem a práci obetujem omnoho viac času ako rodine.

Máš recept ako nestratiť chuť neustále napredovať?

Je to veľmi jednoduché. Je potrebné ostať stále mentálne a fyzicky zdravý. Neustále na sebe pracovať tak, aby si neostal stáť na mieste. A to čo robíš ťa musí baviť. Musíš do toho dať srdce.

Čo by si odkázal všetkým začínajúcim podnikateľom?

Nech si pozrú náš slogan: „Úspech začína odvahou.“ To znamená, že začať, chce veľkú odvahu, ale na konci je ten úspech. Nebáť sa, nebáť sa konkurencie, dávať si krátkodobé ciele a budovať zdravú firmu.

Akých chýb za dopúšťajú začínajúci podnikatelia?

Je veľmi dôležité nejednať zbrklo. Srdce tam musí byť. To by mal byť ten element, ktorý ti hovorí, že ťa to baví. Ale ďalšie rozhodnutia, by nemali byť emočné. Mal by si ich postaviť pred test rozumu.

Myslím si, že kryptomeny ako také zostanú.

Sú podľa teba kryptomeny platidlo budúcnosti?

Myslím si, že kryptomeny ako také zostanú. Či ale budú platidlom budúcnosti, to by som bol obozretný. Myslím si, že majú veľkú budúcnosť. Budú tu s nami a budú zohrávať čoraz väčšiu úlohu.

Kde vidíš budúcnosť virtuálnej reality?

Podľa mňa, v krátkej budúcnosti zažijeme to, že napríklad aj nakupovanie oblečenia v obchode, nahradí virtuálna realita. Nasadíš si okuliare a budeš sa cítiť, ako keby si bol v tom obchode. Budeš mať svojho avatara, všetko si vyskúšaš, vyberieš si a zaplatíš. Pomohlo by to aj pri pracovných online stretnutiach, ktorých sú súčasťou viacerí ľudia. Tak by si si iba nasadil virtuálne okuliare a cítil by si sa, ako keby si bol v miestnosti za stolom so všetkými zúčastnenými.

Čo je najväčšia výzva súčasnej generácie?

Čelíme obrovským ekologickým problémom. Sú to problémy, ktoré už sú tu, sú viditeľné a hmatateľné. Pokiaľ chceme, aby naše deti žili vo svete, v ktorom nemiznú krajiny pod úrovňami morí a kde sa neroztápajú ľadovce, tak je potrebné začať aplikovať veľmi jednoduché pravidlá. Nie je až také náročné začať. Samozrejme, vyrubovanie pralesov nemáme v rukách, ale je mnoho vecí, ktoré vieme ovplyvniť aj my, tu na Slovensku. Triedenie odpadu, menej kupovať a viac si požičiavať veci. Nemusíme všetko vlastniť a všetko staré zahodiť.

Pána Greška a pána Dusíka som sa pýtal aj

  • Aký bol Robov motív vstúpiť do TITANS?
  • Ako sa na ich rozhodnutie podnikať pozerali manželky?
  • Ako dokážu skĺbiť rodinu so svojim biznisom?
  • Ako trávia voľný čas?
  • Čo by si priali vedieť na začiatku podnikania?
  • Ktorý česko-slovenský podnikateľ im je najbližší a prečo?
  • Je podľa nich home-office udržateľný koncept?
  • Čo si kúpil Róbert z prvej výplaty?
  • Je kolonizácia Marsu reálna ešte za súčasnej generácie?
  • Vodík, alebo elektro-mobilita?
  • Kto podľa nich vyhrá hokejovú extraligu?

Chceš vedieť odpovede aj na tieto otázky? Tak neváhaj a vypočuj si celý podcast RayzzerReal na Spotify, či Apple podcast alebo si ho pozri na Youtube.

Ďakujeme naším partnerom Rayzzer a The Spot.

Sleduj nás button