CategoriesNezaradené

Umelé sladidlá – ktoré sú nezdravé a ktoré sú neškodné

Umelé sladidlá v energeťákoch

OBSAH

V článku o energetických nápojoch sme sa dozvedeli, že nadpriemerná konzumácia pridaného cukru je z dlhodobého hľadiska zdraviu škodlivá. Je preto logické, že spotrebiteľ, ktorý sa chce stravovať zdravo siahne po potravinách bez cukru. Ale pozor! Niektoré potraviny, ktoré sú označené ako „bez cukru“, „Zero“, „sugar free“ a pod.,  môžu obsahovať nebezpečné umelé sladidlá. Najčastejšie ich obsahujú sladené nápoje, či energeťáky bez pridaného cukru.

Najhoršie umelé sladidlá

Cyklamáty (E952)

Skóre škodlivosti: 6/6

Produkty s jeho obsahom: napr. Coca Cola Zero

V USA je látka zakázaná. V tele sa cyklamáty menia na cyklohexylamin, ktorý môže spôsobiť zápal močového mechúra. Ďalšie štúdie však toto tvrdenie nepotvrdili, preto je názor na cyklamáty taký, že sami o sebe rakovinu nespôsobujú, ale môžu zvyšovať účinky ostatných karcinogénov. Bolo totiž zistené, že používanie zmesi cyklamátov so sacharínom, vyvolalo vyšší výskyt rakoviny močového mechúra.

Aspartám (E951)

Skóre škodlivosti: 5/6

Produkty s jeho obsahom: napr. RedBull bez cukru, Coca Cola Zero, žuvačky Orbit

Je až 200x sladší ako cukor. Aspartám obsahuje aminokyseliny fenylalaníny, ktoré sú nebezpečné pre osoby s vrodenou poruchou metabolizmu, tzv. fenylketonuriou. Znižuje kyslosť moču, tým pádom zvyšuje riziko vzniku infekcie. Pozor by si mali dávať ľudia citliví na túto látku. Po nežiadúcich účinkoch, ktoré u nich Aspartám vyvolal, napr. závrate, bolenie hlavy, vyrážky, poruchy chovania u detí, by sa mali jeho ďalšej konzumácií vyhýbať. Určite by sa mu mali vyhýbať tehotné a dojčiace ženy (pretože Aspartam sa v tele rozkladá na methanol, ktorý nie je vhodný).

Sacharín (E954)

Skóre škodlivosti: 5/6

Produkty s jeho obsahom:

Je 200x až 700x sladší ako cukor. V USA bola látka najskôr zakázaná, potom dočasne povolená než budú uskutočnené ďalšie štúdie s podmienkou, že potraviny obsahujúce sacharín musia byť označené ako nebezpečné a že na testovaných zvieratách mali rakovinotvorné účinky. Nakoniec v roku 2000 bol sacharín odstránený zo zoznamu rakovinotvorných látok. V kombinácii s niektorými liekmi môže poškodiť sliznice. Ľudia s problémami močového mechúra, by sa mu mali vyhýbať. Vo výnimočných prípadoch môže vyvolať alergické reakcie.

Acesulfam K (E950)

Skóre škodlivosti 4/6

Produkty s jeho obsahom: napr. RedBull bez cukru, Hell Zero, Coca Cola Zero, žuvačky Orbit

Acesulfam K je tiež až 200x sladší ako cukor, vďaka čomu zvýrazňuje sladkosť ďalších umelých sladidiel. Jeho toxické účinky síce neboli s istotou dokázané, avšak na základe viacerých vedeckých štúdií sa mnoho vedcov prikláňa k názoru, že je toto umelé sladidlo v malých množstvách relatívne bezpečné.

Prírodné sladidlá

Stévia

Skóre škodlivosti 0/6

Produkty s jeho obsahom: napr. Energy & Brain hacker

Jedným zo zdravých sladidiel sú steviol-glykozidy. Získavajú sa z rastliny Stévia. Jej chuť je až 300x sladšia ako cukor. Toto sladidlo je nekalorické (energetická hodnota je 0) a je vhodné pre diabetikov (gylkemický index 0) a pre osoby s fenylketonúriou (vzácnou poruchou trávenie bielkovín). Zmierňuje chuť na sladké, alkohol a cigarety.

Xylitol

Skóre škodlivosti 0/6

Produkty s jeho obsahom: napr. Energy & Brain hacker

Brezový cukor sa vyrába z brezovej šťavy. Vzhľadom pripomína biely cukor. Je rovnako sladký ako klasický cukor, ale má menej kalórií a nízky glykemický index, iba 7. Je vhodnou voľbou pre diabetikov a pri redukčnej diéte a dá sa považovať za zdravý cukor. Využíva sa tiež na ochranu ústnej dutiny pred baktériami a pred tvorbou zubného kazu.

Sorbitol

Skóre škodlivosti 3/6

Produkty s jeho obsahom: napr. Energy & Brain hacker

Sorbitol patrí medzi cukry, ktoré sa prirodzene nachádzajú v ovocí, najmä v čerešniach a je hojne využívaný ako sladidlo pre diabetikov. Nie je veľmi vhodný pre malé deti vo väčších dávkach a preto je jeho skóre škodlivosti mierne vyššie ako u xylitolu, či stévie.

Ak hľadáš niečo na dodanie zdravej dávky energie, bez cukru a škodlivých umelých sladidiel, tak máme pre teba skvelé riešenie.

Urob niečo pre svoje zdravie už DNES. Objednaj si prírodný slovenský produkt v zvýhodnenom balení. A dopravu máš ZADARMO.

Sleduj nás button