CategoriesTips & Tricks

TOP tipy ako sa naučiť po anglicky (a iné jazyky) podľa výskumov

ako sa naučiť anglicky profil

Asi to poznáš aj ty. Veľmi by si sa chcel naučiť angličtinu, alebo iný cudzí jazyk, no nevieš kde máš začať, pretože učenie sa nového jazyka je náročné a často únavné. Avšak, ovládanie nového jazyka prináša množstvo výhod nad rámec jednoduchého rozšírenia slovnej zásoby. Otvára ti príležitosti na objavovanie nových kultúr a podporuje ich hlbšie porozumenie a ocenenie. Navyše zlepšuje tvoje kognitívne schopnosti, pamäť a rozsah pozornosti, či schopnosť riešiť problémy. Výskumy tiež naznačujú, že bilingválnosť alebo viacjazyčnosť môže oddialiť nástup demencie a iného kognitívneho poklesu súvisiaceho s vekom. Taktiež v dnešnom globalizovanom svete ti jazykové znalosti môžu výrazne zvýšiť kariérne vyhliadky, čo z teba urobí veľmi žiadaného kandidáta na medzinárodnom trhu práce. Ako sa naučiť po anglicky, či iné jazyky, rýchlo a efektívne?

ako sa naučiť anglicky grafika

Existuje obrovské množstvo spôsobov, ako sa naučiť nový jazyk. Preto sa môžeš stretnúť s ťažkosťami pri zisťovaní, ktoré metódy sú najefektívnejšie. Práve preto ti môže skvelo poslúžiť výskum a ty si tak vyberieš ten najlepší spôsobu učenia sa jazyka. V tomto blogu preskúmame tie najlepšie spôsoby, ako sa naučiť jazyk podľa vedeckých výskumov. Na túto tému bolo publikovaných mnoho výskumných zistení v rôznych akademických časopisoch. Aké sú však ich hlavné zistenia? Tu je 5 kľúčových tipov ako sa naučiť po anglicky (a iných jazykov), ktoré výskumy znova a znova potvrdili.

ako sa naučiť anglicky online

TIP 1 – ako sa naučiť po anglicky (a iné jazyky) – Ponorenie sa

Je to, podľa výskumu, jedným z najlepších spôsobov, ako sa naučiť nový jazyk. Táto metóda vyžaduje, aby si sa úplne ponoril do prostredia cieľového jazyka. Dá sa to dosiahnuť interakciou s rodenými hovorcami, sledovaním a počúvaním obsahu v cieľovom jazyku alebo dokonca pobytom v cudzej krajine počas určitého obdobia. Ponorenie sa ti pomôže rýchlo sa naučiť jazyk, pretože si každý deň precvičíš rozprávanie a počúvanie jazyka. A prečo je to tak efektívne? Je to preto, že to kopíruje spôsob, akým sa prirodzene učíme prvý jazyk ako deti, čo z neho robí intuitívne efektívnu metódu. Kladie dôraz na praktické, každodenné používanie jazyka, ktoré má tendenciu uľahčovať lepšie a dlhodobejšie uchovanie jazyka. Ponorenie sa navyše podporuje aktívne učenie, núti ťa používať jazyk v situáciách skutočného života, čo výrazne zlepšuje tvoje porozumenie a plynulosť.

Zmeň si nastavenie jazyka na všetkých svojich zariadeniach.

Rady z praxe

Ako sa naučiť po anglicky, ak nepoznáš žiadneho rodeného hovorcu? Nevadí. Rodených hovorcov môžeš nájsť aj online. Použi rôzne aplikácie na to určené, alebo jednoduchý a známy Skype. Ako sa naučiť po anglicky, keď nemôžeš ísť na dlhšie obdobie do cieľovej krajiny? Nevadí. Začni tým, že si zmeníš nastavenie jazyka na všetkých zariadeniach (mobil, tablet, počítač a pod.) a pre všetky sociálne siete, či aplikácie na cieľový jazyk. Na začiatku to možno nebude jednoduché listovať v príspevkoch, čítať správy alebo dokonca volať, keď si nie si istý jednotlivými slovami, ktoré čítaš na obrazovke – budeš si musieť často otvárať online prekladač – ale uvidíš, že za chvíľu si zvykneš na slovesá ako „zdieľať“, „páči sa mi“, „zrušiť“ alebo „čítať“, ktoré môžu byť veľmi užitočné pri cestovaní alebo čítaní obchodných e-mailov!

Mohlo by ťa zaujímať aj:

TIP 2 – ako sa naučiť cudzí jazyk – Učenie sa prostredníctvom asociácií

Keď sa učíš nový jazyk, je lepšie spájať slová s niečím, čo už poznáš. Povedzme napríklad, že sa chceš naučiť španielsky a vieš trochu anglicky. Môžeš spájať anglické slová s ich španielskymi ekvivalentmi. To vytvára spojenie medzi slovami z oboch jazykov, vďaka čomu si ich ľahšie zapamätáš. Učenie prostredníctvom asociácií využíva kognitívne procesy, najmä tie, ktoré súvisia s pamäťou, vytváraním spojení medzi novými a existujúcimi znalosťami. Táto metóda napomáha ľahkému zapamätaniu a pochopeniu novo naučeného jazyka, pretože vytvára kognitívnu mapu, vďaka čomu je proces učenia plynulejší a efektívnejší.

Pravidelnosť je extrémne dôležitá.

TIP 3 – Pravidelnosť

Tento tip, ako sa naučiť po anglicky efektívne, je extrémne dôležitý, ak nie najdôležitejší vôbec. Je lepšie stráviť tridsať minút štúdiom každý deň, ako štyri hodiny raz týždenne. To ti pomôže sa naučiť jazyk rýchlejšie a zapamätať si veci, ktoré si sa už naučil v tvojej mysli. Čím dôslednejší budeš, tým rýchlejšie budeš plynule hovoriť jazykom, ktorý sa snažíš naučiť. Dôslednosť pri učení sa jazyka pomáha pri upevňovaní spojení vytvorených v mozgu medzi novými slovami a ich významami, čím sa časom zlepšuje zapamätanie. Okrem toho pravidelné cvičenie pomáha udržiavať dynamiku jazykového vzdelávania, udržiava proces aktívny a zabraňuje strate predtým získaných vedomostí.

Rady z praxe

Aplikácie, webové stránky a online kurzy ti môžu pomôcť udržať konzistentnosť vo vzdelávaní. Môžeš napríklad absolvovať online kurz angličtiny a naučiť sa niečo nové každý deň, aj keď máš v niektorých dňoch len 10 minút.

ako sa učiť anglicky v skupine

TIP 4 – Ako sa naučiť po anglicky? Vyber si ten správny spôsob

Keď sa učíš jazyk, musíš najskôr zistiť, ktorý prístup ti najlepšie vyhovuje. Ako sa naučiť po anglicky, či iné jazyky, rýchlo a efektívne? Niektorí ľudia sa najlepšie učia prostredníctvom skupinových tried, zatiaľ čo iní uprednostňujú individuálne hodiny. Niektorí uprednostňujú používanie kníh a aplikácií, zatiaľ čo iní sa radšej ponoria do jazyka. Metóda pokus-omyl je najlepší spôsob, ako zistiť, ktorá metóda ti najviac vyhovuje.

Metóda pokus-omyl je najlepší spôsob, ako zistiť, ktorá metóda ti najviac vyhovuje.

Rady z praxe

Nech je tvoja ideálna metóda akákoľvek, ak chceš maximalizovať úspešnosť a rýchlosť učenia sa, je potrebné zapojiť čo najviac zmyslov. Samozrejme, tým najdôležitejším je práve zrak. Avšak nestačí si slovíčka alebo cudzí text len prezerať. Vyslovuj všetko nahlas a pri tom si to zapisuj na papier. Tak zapojíš do učenia viac zmyslov a je pravdepodobné, že tvoje učenie tak bude efektívnejšie.

ako sa efektívne učiť cudzie jazyky

TIP 5 – Opakovanie, opakovanie a opakovanie

Ako sa naučiť po anglicky, keď nebudeš precvičovať? Ideálne by si mal precvičovať každý deň. Pri precvičovaní dbaj na to, aby si jazyk používal komplexným spôsobom. Začni jednoduchými vetami a postupne prejdi na zložitejšie vety. Môžeš tiež trénovať hovorením s rodenými hovorcami alebo zapisovaním slov a viet, ktoré si chceš zapamätať.

Rady z praxe

Akékoľvek učenie vyžaduje trpezlivosť, čas a hlavne množstvo opakovania. Nečakaj, že sa nové cudzie slovo naučíš po jednom prečítani. Ani po dvoch, či troch. Je potrebné sa neustále dostávať do kontaktu s cudzím jazykom a opakovať si naučené slová. Najlepšie priamo z kontextu, a teda z nejakého príbehu. Učenie sa slovíčok len z nejakého zoznamu nie je efektívne, pretože práve aj kontext pomáha mozgu, si dané slovo lepšie a rýchlejšie zapamätať.

ako sa učiť cudzí jazyk online

Ako sa naučiť po anglicky efektívne? Verím, že na túto otázku sme ti už pomohli odpovedať. Ako si mohol vidieť, na učenie sa nového jazyka sú k dispozícii rôzne metódy, ale výskum ukázal, že týchto päť tipov slúži ako najlepší spôsob, ako sa naučiť jazyk. Učenie sa nového jazyka môže chvíľu trvať, ale so správnymi metódami sa k nemu dá pristupovať jednoduchšie a efektívnejšie. S odhodlaním a trpezlivosťou sa môžeš naučiť jazyk podľa vlastného výberu, čo by mohlo byť prospešné nielen v tvojom osobnom, ale aj pracovnom živote.

Energy & Brain hacker – maximalizuj svoje sústredenie

Chceš učenie cudzieho jazyka ešte viac zefektívniť a posunúť na úplne nový level? Máme pre teba vedou podporené a Google recenziami overené riešenie. Vždy pár minút pred učením cudzieho jazyka si daj Energy & Brain hacker od RAYZZER®. Energy & Brain hacker je slovenský prírodný produkt, ktorý ti dodá stabilnú dávku energie počas celej doby učenia. Energy & Brain hacker ti pomôže prekonať náročné stresové situácie, maximalizovať tvoje sústredenie a navyše minimalizuje tvoju chybovosť. Odolnosť voči stresu, pohotovosť a bystrá myseľ sa stanú tvojou každodennou devízou. Navyše neobsahuje žiaden cukor, nevhodné umelé farbivá a je 100 % vegán.

Zdroje

  1. The Yale Ledger. The Best Ways to Learn a Language According to Research. 19.12.2023. Link:  https://campuspress.yale.edu/ledger/the-best-ways-to-learn-a-language-according-to-research/ 
  2. Topuniversities. 7 Steps to Learn a New Language. 17.03.2024. Link: https://www.topuniversities.com/blog/7-steps-learn-new-language
Sleduj nás button