CategoriesNezaradené Tips & Tricks

Efektívne učenie – 10 tipov, ako sa učiť na skúšky

Efektívne učenie

Skúškové obdobie pomaly začína. Chceme ti pomôcť, a tak ti prinášame 10 overených tipov ako sa učiť na skúšky. Efektívne učenie nie je komplikované. Naozaj stačí, ak budeš dodržiavať týchto 10 bodov a uvidíš, že sa ti bude učiť omnoho ľahšie, jednoduchšie a rýchlejšie. Ak chceš posunúť efektivitu učenia na novú úroveň, máme pre teba aj jeden bonusový tip na záver, ale začnime pekne od začiatku.

Dopraj si dostatok času na efektívne učenie

Nenechaj si to na poslednú chvíľu. Hoci niektorým študentom vyhovuje učenie sa na poslednú chvíľu, pre väčšinu z nás to nie je najlepší spôsob. Pre zlepšenie organizácie tvojho času si vytvor tzv. plán štúdia. Napíš si, koľko skúšok máš a kedy ich máš absolvovať. Potom tomu prispôsob svoje štúdium. Možno potrebuješ venovať niektorým skúškam viac času ako iným, preto si nájdi rovnováhu, ktorá ti vyhovuje.

Pre zlepšenie organizácie tvojho času si vytvor tzv. plán štúdia.

Učenie + poriadok = väčšia efektivita

Uisti sa, že máš dosť miesta na rozloženie všetkých učebníc a poznámok. Máš dostatok svetla? Je tvoja stolička pohodlná? Sú všetky veci, ktoré by ťa mohli rozptyľovať (počítačové hry, mobil, atď.) mimo dohľad? Snaž sa zbaviť všetkých rušivých faktorov a uisti sa, že sa cítiš čo najpohodlnejšie a si schopný bez problémov sa sústrediť. Pre niektorých z nás to znamená takmer úplné ticho, iným zas pomáha hudba v pozadí. Zamysli sa, čo funguje pre teba. Uisti sa, že máš správnu stoličku a sedíš správne.

Používaj grafy a diagramy

Vizuálne pomôcky môžu byť pri opakovaní učiva veľmi užitočné. Na začiatku témy si polož výzvu, aby si napísal všetko, čo už vieš o danej téme a potom zvýrazni miesta, kde máš medzery v znalostiach. Keď sa bude blížiť termín skúšky, zosumarizuj svoje poznámky do jednostránkových diagramov. Zaznamenanie si nápadov v tomto stručnom formáte môže pomôcť rýchlo si spomenúť pri skúške na všetko, čo potrebuješ vedieť.

Vyskúšaj si testy z minulých rokov

Vypracovanie testov z predošlých období je jedným z najúčinnejších spôsobov, ako sa pripraviť na skúšky. Toto ti pomôže zvyknúť si na formát otázok a ak si stanovíš časový limit, môže to byť aj dobrý tréning na to, aby si sa uistil, že test stihneš spraviť včas.

PRO TIP: Nemáš testy z minulých rokov? Skús kontaktovať spolužiakov, ktorí sú o ročník vyššie a uvidíš, že ti radi daný test pošlú.

Vypracovanie testov z predošlých období je jedným z najúčinnejších spôsobov, ako sa pripraviť na skúšky.

Vysvetli učivo ostatným

Rodičia a mladší súrodenci nemusia byť otravní pri učení sa na skúšky. Práve naopak, využi to. Vysvetli im danú problematiku. Pomôže ti to ujasniť si to v hlave a zároveň odhalíš oblasti, na ktorých ešte musíš popracovať.

Uč sa so spolužiakmi

Stretni sa so svojimi priateľmi na skupinovej študijnej session. Ty môžeš mať otázky, na ktoré oni poznajú odpovede a naopak. Ak si zabezpečíte, že sa budete venovať téme po dohodnutú dobu a budete sa držať plánu, toto môže byť jedným z najefektívnejších spôsobov, ako sa pripraviť na skúšky.

pravidelné prestávky pre efektívne učenie

Pravidelné prestávky

Hoci si možno myslíš, že je najlepšie študovať čo najviac hodín denne, toto môže byť v skutočnosti kontraproduktívne. Keby si trénoval na maratón, tiež by si sa nemal snažiť bežať 24 hodín denne. Štúdie ukázali, že na dlhodobé uchovanie znalostí je veľmi užitočné si pravidelne dávať prestávky. Pre maximalizáciu efektivity, môžeš použiť aj techniku Pomodoro.

Každý je iný, takže si pre efektívne učenie vyvinie svoj vlastný študijný režim, ktorý funguje pre neho. Ak sa ti lepšie učí ráno, začni skoro a predpoludním si daj prestávku na obed. Alebo ak si produktívnejší v noci, urob si väčšiu prestávku skôr, aby si sa mohol večer sústrediť.

Snaž sa necítiť vinu, že si vonku a užívaš si slnko namiesto toho, aby sedel nad učebnicami. Pamätaj si, že vitamín D je dôležitý pre zdravý mozog. V tomto článku môžeš odhaliť 8 techník ako si zlepšiť pamäť.

Na dlhodobé uchovanie znalostí je veľmi užitočné si pravidelne dávať prestávky.
Vhodná strava pre efektívne učenie

Jedz vhodnú stravu

Možno si pomyslíš, že si zaslúžiš odmenu alebo že nemáš čas na varenie, ale to, čo ješ, môže výrazne ovplyvniť úroveň tvojej energie a sústredenia. Vyhýbaj sa nezdravým potravinám. Udržuj svoje telo a mozog v čo najlepšej kondícií tým, že budeš jesť výživné potraviny, ktoré dokázateľne pomáhajú sústredeniu a pamäti, ako sú ryby, orechy, semienka, jogurt alebo čučoriedky. Platí to aj na deň skúšky – pred testom zjedz zdravé jedlo založené na potravinách, ktoré poskytnú pomalé uvoľňovanie energie. Cukor sa môže zdať byť lákavý, ale tvoja energia sa zrúti o hodinu neskôr. Preto, by sa sa mal vyhnúť energetickým alebo sladeným nápojom, ktoré obsahujú vysoké dávky cukru. Viac o energetických nápojoch si môžeš prečítať v našom článku.

PRO TIP: Vždy maj po ruke pohár/fľašu s vodou. Aby si prekonal zo začiatku chuť na sladený nápoj, daj si do vody ovocie – kúsok citróna, pomaranča alebo dokonca uhorky, či mäty.

Naplánuj si skúškový deň

Uisti sa, že máš všetko pripravené v dostatočnom časovom predstihu. Nenechávaj veci na poslednú chvíľu. Mohlo by sa ti stať, že na niečo zabudneš. Skontroluj všetky pravidlá a požiadavky skúšky a naplánuj si svoju cestu na skúšku.

Vypočítaj, koľko času ti bude trvať dostať sa tam – potom pridaj nejaký extra čas. Skutočne nechceš prísť unavený po behu alebo v strese, lebo si zablúdil.

Voda pre lepšie učenie sa

Pi dostatočné množstvo vody

Pamätaj si, že byť dostatočne hydratovaný je pre tvoju mozgovú činnosť nevyhnutné. Uisti sa, že budeš piť dostatok vody počas opakovania, ale aj v deň skúšky.

ODPORÚČANIE: Všeobecné odporúčanie od Americkej národnej akadémie vied, inžinierstva a medicíny je 2,7 litra tekutín pre ženy a 3,7 litra tekutín pre mužov. To zahŕňa všetky tekutiny (voda, čaj, šťavy, strava). V tomto čísle už je započítaných aj asi 20 % vody, ktoré prijmeš zo stravy.

PRO TIP: Ako zistíš, či piješ dostatok tekutín? Jednoducho, moč by mal byť svetložltej farby. Ak je tmavší, musíš piť viac vody.

BONUS – Ako sa naučiť veľa za krátky čas

Aplikoval si vyššie spomenuté tipy, no aj tak sa niekedy pristihneš, že si čítaš učivo, no si myšlienkami niekde úplne inde? Na tento problém máme rýchle a zdravé riešenie. Vždy pár minút pred učením si daj Energy & Brain hacker od Rayzzer®. Energy & Brain hacker je slovenský prírodný produkt, ktorý ti dodá stabilnú dávku energie počas celej doby učenia. Energy & Brain hacker ti pomôže prekonať náročné stresové situácie, maximalizovať tvoje sústredenie a navyše minimalizuje tvoju chybovosť. Odolnosť voči stresu, pohotovosť a bystrá myseľ sa stanú tvojou každodennou devízou. Navyše neobsahuje žiaden cukor, nevhodné umelé farbivá a je 100 % vegán.

Načo ešte čakáš? Urob niečo pre svoje zdravie a objednaj si zvýhodnené balenie Energy & Brain hacker už TERAZ. A dopravu máš ZADARMO.
Sleduj nás button