CategoriesZdravie

Overené tipy ako sa zbaviť stresu – čo pomáha na stres a nervozitu

Overené tipy ako sa zbaviť stresu
OBSAH

Ak často pociťuješ stres, nie si sám. Práve teraz milióny ľudí po celom svete bojujú so stresom. Odhaľme spolu jeho príčiny, prejavy, či choroby. Dozvieš sa aj to, ako sa čo najrýchlejšie a najjednoduchšie ukľudniť pri strese. V tomto článku nájdeš mnoho vedecky overených techník na zvládanie stresu a nervozity. Poďme na to.

Určitá miera stresu je bežnou súčasťou každodenného života.

Psychické zdravie a stres

Stres je normálna reakcia vyvolaná tlakom okolia alebo rôznymi požiadavkami na teba, najmä ak ich vnímaš ako nebezpečné. Stres je výsledkom chemickej reakcie v mozgu. Ak nastane stresová situácia, aktivuje sa zabudovaný poplašný systém, čoho výsledkom bude reakcia „bojuj alebo uteč“.

Určitá miera stresu je bežnou súčasťou každodenného života. Malé dávky stresu ti pomáhajú dodržiavať termíny, byť pripravený na prezentáciu, byť produktívnejším a prísť včas na dôležité udalosti. Dlhodobý stres však môže byť škodlivý, pretože zvyšuje riziko zdravotných problémov a problémov psychického zdravia.

Vnútorný stres

Vnútorný stres pochádza z nášho vnútra a určuje schopnosť nášho tela reagovať a vysporiadať sa s faktormi vyvolávajúcimi stres. Riadenie vnútorného stresu môže pomôcť pripraviť tvoje telo na účinnejšie zvládanie vnútorných stresových faktorov akými sú hnev, obavy, správna životospráva a pod.

Prejavy stresu

Ak si v strese tvoje telo a psychika je pod tlakom a dáva ti rôznymi prejavmi najavo, že je niečo zle. Tieto prejavy delíme do štyroch hlavných kategórií – kognitívne, emocionálne, fyzické a zmeny v správaní. Jednotlivé príznaky môžu byť menej závažné, avšak môžu sa objaviť aj veľmi vážne.

  • Kognitívne príznaky:
    • nesústredenosť
    • problémy s pamäťou
    • pesimizmus alebo nedostatok sebavedomia
    • znepokojovanie sa
    • problémy s rozhodovaním sa
  • Emocionálne príznaky:
    • náladovosť a podráždenosť
    • pocit beznádeje alebo bezmocnosti
    • strach, úzkosť alebo nervozita
    • depresívna nálada
    • pocit viny a smútku
    • neschopnosť oddychovať
  • Fyzické príznaky:
    • bolesť hlavy
    • svalové napätie, fyzická bolesť alebo nepohodlie
    • žalúdočné problémy
    • nevoľnosť, hnačka alebo vracanie
    • strata chuti na sex
    • vysoký krvný tlak alebo tep
    • únava
  • Príznaky zmien správania sa:
    • zmeny v stravovaní alebo spánkovom režime
    • sociálna izolácia
    • prejavy nervozity (obhrýzanie nechtov, škrípanie zubami alebo klepkanie nohami)
    • zvýšené užívanie cigariet, alkoholu alebo iných drog
    • zanedbávanie rodinných alebo pracovných povinností
    • pokles výkonnosti alebo produktivity
Príčiny stresu

Príčiny stresu

Možno často rozmýšľaš o zlých veciach, ktoré sa ti stali v minulosti alebo ktoré ťa čakajú v budúcnosti. Tieto negatívne myšlienky a pocity sú prirodzenou súčasťou stresu. Problém nastáva, až keď sa nimi necháš doslova spútať. Takéto myšlienky ťa ťahajú preč od tvojich hodnôt.

Hodnoty sú tvoje najhlbšie túžby stať sa takým človekom, akým naozaj chceš byť. Keď čítaš tento článok, už pracuješ na svojich hodnotách, pretože tým dávaš jasne najavo, že ti záleží na tvojom zdraví. V stresových situáciách ťa tvoje myšlienky spútavajú a ťahajú preč od hodnôt. Nahovárajú ťa, aby si sa vzdal, že je to príliš ťažké, že si to nemal robiť, že si nemožný, či dokonca hlúpy. Keď si takto spútaný, tvoje správanie sa mení. Vtedy môžeš robiť veci, ktoré zhoršia tvoj život. Dokonca sa môžeš dostať do hádok, tráviť dlhé hodiny v posteli a pod.

Negatívne myšlienky ťa ťahajú preč od tvojich hodnôt.

Medzi najčastejšie príčiny stresu patria:

  • Vysoké nároky v práci, či škole
  • Negatívne fyzické prostredie – hluk, špina, a pod.
  • Negatívne životné udalosti – rozvod, výpoveď, nezvládnutie dôležitej skúšky alebo úmrtie v rodine
  • Nedostatok peňazí na pohodlný život
  • Násilie v tvojom okolí
  • Časté hádky s rodinou, priateľmi, kolegami, či spolužiakmi
  • Choroby
Choroby zo stresu

Choroby zo stresu

Priveľa stresu má negatívne účinky na tvoje telo. Mnoho ľudí pociťuje nepríjemné pocity, ako napríklad:

  1. Bolesť hlavy
  2. Bolesť ramien alebo krku
  3. Bolesť chrbta
  4. Tlak na hrudi
  5. Žalúdočná nevoľnosť
  6. Stuhnuté svalstvo
  7. Nechuť do jedla
Ako sa ukľudniť pri strese

Ako sa ukľudniť pri strese

Keď si v strese, je ťažké zapojiť sa do diania okolo teba.  Zapojiť sa znamená, že sa nejakej aktivite naplno venuješ a dávaš jej svoju 100 % pozornosť. Keď niečo piješ, venuješ tomu plnú pozornosť? Vychutnávaš si tú vôňu a chuť? Alebo keď počúvaš hudbu, užívaš si to a tešíš sa z toho?

Ak sa naučíš lepšie vnímať svet okolo seba a viac sa sústrediť na to, čo práve robíš, tak budeš aj lepšie zvládať stres.

Ak sa naučíš lepšie vnímať svet okolo seba a viac sa sústrediť na to, čo práve robíš, tak budeš aj lepšie zvládať stres.

Ako sa ukľudniť pri strese:

Uvedomenie si – uvedom si, čo cítiš a o čom premýšľaš. Spomaľ svoje dýchanie a vnímaj svoje telo. Úplne vydýchni všetok vzduch z pľúc. Potom sa nosom nadýchni tak pomaly, ako sa len dá. Pomaly začni tlačiť chodidlá do podlahy (môžeš pri tom stáť alebo sedieť). Pomaly vystieraj ramená. Sústreď sa na svet okolo seba. Akých päť vecí vidíš naokolo? Aké tri zvuky počuješ? Aké vône cítiš? Dotkni sa nejakej veci, ktorú máš po blízku. Aký pocit to v tebe vyvoláva?

Dýchanie – uvedom si ako sa cítiš a nad čím premýšľaš. Spomaľ a vnímaj svoje telo. Pomaly vydýchni. Pomaly sa natiahni. Pomaly tlač chodidlá do podlahy. A teraz ešte viac spomaľ dýchanie. Pomaly a kľudne vydýchni všetok vzduch z pľúc. Ak dýchaš veľmi silno, môže ti to spôsobiť paniku, úzkosť, či závraty. Preto dýchaj pomaly a tak plytko, ako je to možné. A teraz si skús uvedomovať svoje dýchanie so zvedavosťou, akoby si sa s ním stretol prvýkrát v živote. Pomaly vydýchni. Keď už budeš mať pľúca prázdne, potichu počítaj do 3, kým sa opäť nenadýchneš. Nadychuj sa nosom a pomaly, ako sa len dá. Vnímaj ako sa ti pľúca opäť napĺňajú vzduchom. Ako budeš trénovať dýchanie, tvoje myšlienky a pocity sa ťa budú snažiť odtiahnuť preč od cvičenia. Hneď, ako si uvedomíš, že sa to deje, znova sa začni sústrediť na dýchanie a venuj mu plnú pozornosť. Vnímaj vzduch ako ti prúdi dnu a von cez nosné dierky. Vnímaj jemné pohyby ramien. Vnímaj ako sa ti dvíha a klesá hrudník. Toto cvičenie môžeš robiť kratšie (2 min.), ale aj dlhšie (10 min.)

Ak si v strese spomaľ a vnímaj svoje telo.

Keď sa zapojíš do diania okolo teba, venuješ tomu pozornosť a sústredenie. Budeš tak stáť pevne na zemi. Vďaka tomu budeš ľahšie žiť podľa svojich hodnôt a vyrovnávať sa so stresom.

Postaviť sa pevne na zem je veľmi dôležité počas stresujúcich situácií. Ale precvičovať si to môžeš hocikedy, keď si nájdeš 1-2 minútky času. Keď napríklad niekde čakáš alebo pred či po nejakej každodennej činnosti – ako varenie, pranie, umývanie riadu, jedenie alebo spanie. Ak to budeš takto precvičovať, môžu sa ti aj nudné činnosti odrazu zdať prijateľnejšie.

Čo pomáha na stres a nervozitu

Ako sa zbaviť stresu – Čo pomáha na stres a nervozitu

Ako sme si už ukázali, príčinou stresu môže byť mnoho faktorov. Dôležitá je ich identifikácia. To ti uľahčí vybrať si ten správny spôsob, ako sa vysporiadať so stresom. Tu je niekoľko základných prístupov:

  1. Pravidelne cvič. Každodenné cvičenie produkuje hormóny, ktoré ťa zbavia stresu. Navyše ty si tak zlepšíš nielen tvoje psychické, ale aj fyzické zdravie.
  2. Podpora okolia. Oslov rodinu a priateľov. Hovor s nimi o strese. Veľakrát sa ti uľaví od stresu, keď sa s ním zveríš ostatným.
  3. Venuj sa svojim záľubám. Vyčleň si čas na to, čo ťa baví. To ti môže pomôcť uvoľniť sa od stresu a zlepšiť celkové psychické zdravie.
  4. Jedz zdravo. Keď budeš jesť zdravé jedlá, tvoja nálada nebude mať také veľké výkyvy.
  5. Cvič relaxačné techniky. Osvoj si techniku, ktorá ti vyhovuje, ako je meditácia, joga, hlboké dýchanie alebo masáž.
  6. Prioritizuj si úlohy. Vytvor si systém, v ktorom budeš najskôr riešiť najdôležitejšie úlohy a postupne sa prepracuješ k tým menej dôležitým.
  7. Poznajte svoje spúšťače stresu. Identifikuj situácie, v ktorých sa cítiš vystresovaný – to sú tvoje spúšťače. Keď ich poznáš, môžeš sa týmto situáciám vyhnúť alebo ich lepšie zvládnuť.
  8. Minimalizuj fajčenie a pitie alkoholu. Obmedz alebo úplne prestaň fajčiť a piť.Môže sa zdať, že znižujú napätie, ale v skutočnosti problémy zhoršujú.Alkohol a cigarety môžu zvýšiť pocity úzkosti.
  9. Dopraj si dostatočný spánok. Ak máš problémy so spánkom, môžeš sa pokúsiť znížiť množstvo konzumovaného alkoholu a vyhnúť sa obrazovke (počítač, TV, mobil) pred spaním.Napíš si zoznam úloh na nasledujúci deň, ktorý ti pomôže určiť priority.
  10. Buď k sebe milý. Snaž sa pozerať na veci s nadhľadom a nebuď na seba príliš prísny. Pokús sa hľadať vo svojom živote pozitívne veci.

Záver

Veríme, že ti tento článok pomôže prekonať stres. Vďaka popísaným technikám sa už vieš rýchlo odpútať od stresu. Navyše 10 tipov ako sa zbaviť stresu ti pomôže zlepšiť svoj život, a ty tak budeš viac v pohode.

Čo o Energy & Brain hacker hovoria naši zákazníci?

Ak potrebuješ ešte viac energie, motivácie a sústredenia, aby si sa vedel naplno venovať svojim hodnotám, tak vyskúšaj Energy & Brain hacker od Rayzzer®. Rayzzer® je výživový doplnok, ktorý obsahuje unikátne zloženie látok, ktoré ťa nabudia zdravou dávkou energie, zlepšia sústredenie a podporia optimálnu funkciu mozgu. Jeho prírodné zloženie je šetrné k tvojmu organizmu a pomáha ti získať potrebnú energiu, ktorá ti pomôže zvládať stresové situácie a prekonať všetky prekážky. Nezanedbávaj svoje zdravie a využi výhody, ktoré ti ponúka Energy & Brain hacker. Odhaľ svoj skutočný potenciál a ži svoj život naplno!

Načo ešte čakáš? Urob niečo pre svoje zdravie a objednaj si zvýhodnené balenie Energy & Brain hacker už TERAZ. A dopravu máš ZADARMO.
Sleduj nás button