OBSAH
Čo sú kognitívne funkcie a ako na ne vplýva nedostatok spánku?
Si súčasťou generácie, ktorá nikdy nezastavuje. Si stále v pohybe a v zhone. Pracuješ, študuješ, rodinné povinnosti a ešte aj tvoje záujmy. V tomto zhone sa však často stáva, že si nevšimneš, aký vplyv má nedostatok spánku na tvoje kognitívne funkcie, teda na tvoju schopnosť rozhodovať sa, pamätať si a riešiť problémy.
V tomto článku sa budeme venovať významu spánku pre kognitívne funkcie mozgu. Zistíš prečo je dôležité dbať na dostatočný a kvalitný spánok. Dozvieš sa o 10 vedeckých štúdiách, ktoré skúmali vplyv nedostatku spánku na schopnosť rozhodovania, pamätania si, riešenia problémov, či učenie sa nových zručností. Po jeho dočítaní si uvedomíš, že únava nie je doprevádzaná len nepríjemným pocitom pri rannom vstavaní, ale má dlhodobé negatívne dôsledky na tvoje kognitívne schopnosti.
Zhoršené kognitívne funkcie spôsobené nedostatkom spánku potvrdzujú aj vedecké štúdie
1. Schopnosť riešiť problémy sa zhoršuje
Štúdia z University of California zistila, že nedostatok spánku má negatívny vplyv na schopnosť rozhodovania a riešenia problémov. V tejto štúdii sa účastníci rozhodovali v určitých situáciách, pričom tí, ktorí mali nedostatok spánku, robili viac chýb, mali horšie výsledky a nedarilo sa im nájsť riešenie na problém tak rýchlo.
2. Nedostatok spánku ovplyvňuje aj tvoje sústredenie
Štúdia z University of Pennsylvania zistila, že nedostatok spánku má negatívny vplyv na pozornosť a sústredenie. Účastníci plnili rôzne úlohy, ktoré vyžadovali pozornosť a sústredenie. Tí, ktorí mali nedostatok spánku, boli menej schopní udržať pozornosť a koncentráciu, ako tí, ktorí ho mali dostatok.
Nedostatok spánku má negatívny vplyv na pozornosť a sústredenie.
3. Zhoršené kognitívne funkcie mozgu
Štúdia z University of California zistila, že málo spánku môže mať vplyv na schopnosť uchovávať si nové informácie v pamäti. Účastníci sa učili nové slová, pričom tí, ktorí mali nedostatok spánku, mali horšiu schopnosť si zapamätať nové slová.
4. Vplyv nedostatku spánku na schopnosť pamätať si
Účastníci v štúdii z University of Chicago si mali zapamätať obrázky a neskôr si mali spomenúť aj na detaily a kontext. Tí, ktorí mali nedostatok spánku, mali horšiu schopnosť si ich zapamätať.
5. Znížená schopnosť riešiť problémy
Štúdia z University of Michigan zistila, že nedostatok spánku môže mať negatívny vplyv na tvoju schopnosť riešiť problémy a rozhodovať sa. Účastníci riešili rôzne problémy, pričom tí, ktorí mali nedostatok spánku, mali horšie výsledky a robili viac chýb.
6. Zhoršená schopnosť prispôsobiť sa zmeneným podmienkam
Štúdia z University of Pittsburgh zistila, že nedostatok spánku má negatívny vplyv na tvoju schopnosť prispôsobiť sa zmeneným podmienkam. Účastníci sa mali prispôsobovať zmenám, pričom tí, ktorí mali nedostatok spánku, boli menej schopní sa im prispôsobiť.
Rýchla otázka na zamyslenie
Priemerný energetický nápoj obsahuje až 55 g cukru! To je podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) viac ako celodenná odporúčaná dávka cukru! Dokonca podľa Americkej srdcovej organizácie (America heart association) maximálna denná dávka pridaného cukru je pre mužov 150 kalórií (38 g cukru) a pre ženy 100 kalórií (25 g cukru). A teda, ak vypiješ priemerný energetický nápoj, tak skonzumuješ 145 %, resp. 220 % odporúčaného denného príjmu pridaného cukru! Viac sa dozvieš tu.
7. Zhoršené rozpoznávanie emócií z mimiky tváre
Štúdia z University of Wisconsin-Madison zistila, že nedostatok spánku môže mať vplyv na tvoju schopnosť rozpoznať emócie z mimiky tváre. Účastníci mali za úlohu rozpoznať emócie na tvári na rôznych fotografiách. Tí, ktorí mali nedostatok spánku, mali horšiu schopnosť rozpoznávať tieto emócie.
8. Znížená schopnosť učiť sa
Štúdia z Harvard Medical School zistila, že nedostatok spánku má negatívny vplyv na tvoju schopnosť učiť sa nové veci a rozvíjať nové zručnosti. Táto štúdia skúmala vplyv nedostatku spánku na rozvoj nových motorických zručností. Účastníci, ktorí mali nedostatok spánku, mali oslabenú schopnosť naučiť sa nové zručnosti.
Mohlo by ťa tiež zaujímať:
9. Zhoršené verbálne vyjadrovanie
Štúdia z University of Michigan zistila, že nedostatok spánku má negatívny vplyv na tvoju schopnosť sa verbálne vyjadrovať. Účastníci sa verbálne vyjadrovali v rôznych situáciách. Jedinci s nedostatkom spánku, mali túto schopnosť zhoršenú.
10. Obmedzená kontrola emócií
Štúdia z University of California zistila, že nedostatok spánku môže mať negatívny vplyv na schopnosť kontrolovať tvoje emócie. Účastníci mali kontrolovať svoje emócie v určitej situácii. Tí, ktorí mali nedostatok spánku, mali horšiu schopnosť kontrolovať tieto emócie.
Dostatok spánku môže zlepšiť kognitívne funkcie v každodennom živote
Všetky tieto štúdie ukazujú, že nedostatok spánku môže mať negatívny vplyv na tvoje kognitívne funkcie. Tvoja schopnosť rozhodovania, pozornosti, pamäte, riešenia problémov, prispôsobenia sa meniacim podmienkam, rozpoznávania emócií, či učenia sa nových zručností môže byť zhoršená. Je preto dôležité dbať na dostatočný a kvalitný spánok pre zlepšenie kognitívnych funkcií mozgu, ako aj celkového zdravia.
Veríme, že tento článok ti pomohol uvedomiť si význam dostatočného a kvalitného spánku pre tvoje kognitívne funkcie. Niekedy ti môže záležať na každej minúte a čas na spánok sa zdá byť luxusom. Avšak, môžeš si to uľahčiť a optimalizovať svoj životný štýl vďaka Energy & Brain hacker, ktorý ti pomôže zlepšiť tvoje sústredenie, pozornosť, či pamäť. To aj vtedy, keď si unavený alebo v zhone.
Energy & Brain hacker pre podporu kognitívnych funkcií
Energy & Brain hacker od Rayzzer je výživový doplnok, ktorý obsahuje unikátne zloženie látok, ktoré podporujú optimálnu funkciu tvojho mozgu. Jeho prírodné zloženie je šetrné k tvojmu organizmu a pomáha ti získať potrebnú energiu, ktorá ti pomôže zvládať náročné situácie a prekonať všetky prekážky.
Nezanedbávaj svoje zdravie a využi výhody, ktoré ti ponúka Energy & Brain hacker. Vychutnávaj si plný potenciál svojej mysle a ži svoj život naplno!