Vedel si, že:
- Cirkadiánny rytmus riadi viaceré procesy v tele, vrátane bdelosti alebo ospalosti, apetítu a telesnej teploty?
- Sú to vnútorné hodiny ľudského tela, ktoré sú prirodzene zladené s cyklom dňa a noci?
- Môže byť narušený cestovaním, či pracovným režimom?
- Pre jeho udržanie je dôležitý pravidelný spánkový režim, pravidelné cvičenie a pobyt na dennom svetle?
- Je úzko prepojený so signálmi ako je svetlo alebo tma a môže ovplyvňovať, to ako sa cítiš počas celého dňa?
Pre udržanie zdravého cyklu spánku je zásadné správne pochopenie jeho fungovania. V tomto článku sa pozrieme na to, čo je cirkadiánny rytmus, ako ho ovplyvňujú rôzne faktory a ako predchádzať problémom so spánkom.
Čo je cirkadiánny rytmus?
Je to 24-hodinový cyklus, ktorý je súčasťou vnútorných hodín tela. Prebieha na pozadí s cieľom udržovať základné funkcie a procesy v tele. Jeden z najdôležitejších cirkadiánnych rytmov je cyklus spánku a bdenia.
Rôzne funkcie nášho tela nasledujú cirkadiánny rytmus, ktorý je synchronizovaný s vnútornými hodinami tela a mozgom. Vnútorné hodiny tela sú synchronizované s vonkajším striedaním svetla a tmy.
Ak sú všetky procesy v tele zladené, cirkadiánny rytmus podporuje pravidelný a opakujúci sa spánok. Ak je narušený, môže to spôsobiť závažné problémy so spánkom, vrátane nespavosti. Výskum odhalil, že práve tento rytmus zohráva dôležitú úlohu v rôznych aspektoch fyzického a duševného zdravia.
Je to 24-hodinový cyklus, ktorý je súčasťou vnútorných hodín tela.
Ako funguje cirkadiánny rytmus?
Cirkadiánny rytmus funguje tak, že zabezpečuje optimalizáciu procesov v tele v rôznych časových úsekoch počas 24-hodinového denného cyklu. Termín “cirkadiálny” pochádza z latinskej frázy “circa diem”, čo znamená “okolo dňa”.
Existuje u všetkých živých organizmoch. Napríklad v prírode pomáha kvetom otvárať sa a zatvárať sa v ten správny čas, či udržať nočné živočíchy ukryté počas dňa v nore a uchrániť ich tak pred predátormi.
U ľudí koordinuje mentálne a fyzické procesy v celom tele. Tráviaci systém produkuje proteíny, aby sa zosynchronizoval s typickým načasovaním jedál, a endokrinný systém reguluje produkciu hormónov tak, aby zodpovedali normálnym energetickým výdajom.
Tento rytmus je prepojený s fungovaním celého tela prostredníctvom vnútorných hodín, ktoré sa nachádzajú v mozgu. Konkrétne sa nachádzajú v suprachiazmatickom jadre (SCN), ktoré sa nachádza v časti mozgu nazývanej hypotalamus. V rôznych častiach dňa vysiela signály na reguláciu aktivity po celom tele.
SCN je veľmi citlivé na svetlo, ktoré slúži ako kritický signál, ktorý ovplyvňuje signály vysielané SCN na koordináciu cirkadiánnych rytmov v tele. Z tohto dôvodu sú cirkadiánne rytmy úzko spojené s dňom a nocou. Hoci iné signály, ako je cvičenie, sociálna aktivita a teplota, môžu ovplyvniť vnútorné hodiny, svetlo má na neho najvýznamnejší vplyv.
Je cirkadiánny rytmus to isté ako biologické hodiny?
Biologické hodiny pomáhajú regulovať načasovanie telesných procesov, vrátane cirkadiánnych rytmov. Cirkadiánny rytmus je efektom biologických hodín, ale nie všetky biologické hodiny sú cirkadiánne. Napríklad rastliny sa prispôsobujú meniacim sa ročným obdobiam pomocou biologických hodín s načasovaním, ktoré je odlišné od 24-hodinového cyklu.
Ako ovplyvňuje cirkadiánny rytmus spánok?
Ľudia najčastejšie hovoria o cirkadiánnom rytme v kontexte so spánkom. Cyklus spánku a bdenia je jedným z jeho najjasnejších a kritických príkladov.
Počas dňa sa vystavovanie svetlu spôsobuje, že vnútorné hodiny vysielajú signály, ktoré vyvolajú bdelosť a pomáhajú nám ostať bdení a aktívni počas dňa. Keď príde noc, vnútorné hodiny spúšťajú produkciu melatonínu, hormónu podporujúceho spánok, a potom pokračujú vysielaním signálov, ktoré nám pomáhajú so spánkom počas noci.
Týmto spôsobom cirkadiánny rytmus zosúladí spánok a bdenie s dňom a nocou. Vytvorí tak stabilný cyklus opakujúceho sa odpočinku, ktorý umožní zvýšenú dennú aktivitu.
Čo ovplyvňuje cirkadiánny rytmus okrem spánku?
Hoci cyklus spánku a bdenia je jedným z najvýznamnejších cirkadiánnych rytmov, 24-hodinové cykly zohrávajú kľúčovú úlohu pre všetky systémy ľudského tela.
Výskumy sa zhodujú, že má vplyv na metabolizmus, hmotnosť prostredníctvom regulácie hladiny cukru v krvi a cholesterolu. Ovplyvňuje duševné zdravie, vrátane rizika psychických ochorení ako je depresia, bipolárna porucha, čo vytvára potenciál pre neurodegeneratívne ochorenia, ako je demencia.
Existujú dôkazy na jeho významný vplyv na imunitný systém, ako aj na procesy reparácie DNA, ktoré sú zapojené za prevenciu proti rakovine. Predbežný výskum naznačuje, že môže ovplyvniť účinnosť protinádorových liekov.
24-hodinové cykly zohrávajú kľúčovú úlohu pre všetky systémy ľudského tela.
Čo sa deje, keď je narušený?
Keď je narušený, systémy tela nefungujú optimálne. Porušený spánkový cirkadiánný rytmus môže spôsobiť vážne problémy so spánkom. Bez správnych signálov z vnútorných hodín tela sa človeku môže ťažko zaspávať, môže sa častejšie prebúdzať počas noci alebo nemusí byť schopný spať tak dlho, ako by potreboval. Celková kvalita spánku sa zníži, čo vedie k plytšiemu a prerušovanému spánku.
Vedecké štúdie identifikovali narušenie cirkadiánneho rytmu ako faktor prispievajúci k spánkovému apnoe. Je to spánková porucha, ktorá sa prejavuje opakujúcimi sa prestávkami v dýchaní. Spánková opnoe redukuje obsah kyslíka v tele a spôsobuje prerušovaný spánok počas noci.
Čo ho môže narušiť?
Jeho narušenie môžu byť krátkodobé, ale aj dlhodobé. Odborníci identifikovali niekoľko typov porúch cirkadiánneho rytmu spánku a bdenia na základe ich charakteristík a príčin:
- Zmena časových pásiem: Táto porucha nastáva, keď osoba cestuje cez viacero časových pásiem v krátkom časovom období. Kým sa cirkadiánny rytmus osoby neprispôsobí cyklu dňa a noci v časovom pásme, kde sa nachádza, môže trpieť problémami so spánkom a únavou.
- Práca na smeny: Pracovné povinnosti ho môžu vážne narušiť. Práca na smeny, ktorá zahŕňa prácu aj v noci a vyžaduje spánok cez deň, stavia spánkový režim osoby do priameho konfliktu so štandardným denným režimom.
- Predsunutá fáza spánku a bdenia: prejavuje sa neschopnosťou udržať bdelosť v poobedných a večerných hodinách, čo spôsobuje predčasné zaspávanie spolu s prebúdzaním v skorých ranných hodinách.
- Oneskorená fáza spánku a bdenia: je charakterizovaná posunom zaspávania v neskorých nočných hodinách a následne je odsunuté aj ranné, resp. dopoludňajšie prebúdzanie.
- Pravidelný, nie 24-hodinový rytmus spánku a bdenia: je spojená s rytmom, ktorý má biologickú rytmicitu predĺženú o 1-2 hod. v porovnaní s bežným rytmom. Typicky sa objavuje u slepcov, alebo pri dlhodobej prítomnosti abnormálneho striedania svetla a tmy.
- Nepravidelný rytmus spánku a bdenia: sa prejavuje rozpadom cirkadiánnej rytmicity. Je zapríčinená dezorganizáciou časového pacemakeru. Spánok a bdenie sa objavujú v nepravidelných intervaloch.
Niektoré jeho narušenia sú spojené s individuálnym správaním, ako je cestovanie alebo práca, ktorá robí spánkové a bdelé režimy nekonzistentnými s normálnymi dennými hodinami. Iné poruchy vyplývajú zo základného problému, ktorý spôsobuje neschopnosť prijímať alebo spracovávať environmentálne signály, ktoré regulujú biologické hodiny tela. V niektorých situáciách môžu byť zapojené genetické príčiny alebo príčina môže byť neznáma.
Ako udržať zdravý cirkadiánný rytmus
Hoci nie je možné ho mať pod úplnou kontrolou, prinášame ti rady pre lepší spánok, ktoré ti pomôžu zlepšiť a podporiť jeho fungovanie.
Vyhľadávaj slnko: Vystavenie sa prirodzenému slnečnému žiareniu, najmä skoro ráno, pomáha udržiavať správny cirkadiánny rytmus.
Dodržiavaj pravidelný spánkový režim: Jednoducho povedané, choď spávať a vstávaj v rovnaký čas.
Pravidelne cvič: Športová aktivita počas dňa podporuje vnútorné hodiny tvojho tela a uľahčí ti zaspávanie.
Obmedz príjem kofeínu v poobedných hodinách: Stimulanty ako kofeín ti pomáhajú udržať bdelosť a v prípade ak ich užívaš neskoro popoludní, tak narušujú prirodzenú rovnováhu medzi spánkom a bdením. Na každého z nás vplývajú stimulanty inak, ale ak máš problémy so spánkom v noci, mal by si sa vyvarovať kofeínu popoludní.
Obmedz umelé svetlo pred spaním: Odborníci odporúčajú stlmiť svetlo a odložiť elektronické zariadenia aspoň 30 minút pred spaním.
Prispôsob si svoju spálňu pre kvalitnejší spánok: Kvalita spánku začína v spálni. Investuj do pohodlného matraca, posteľnej bielizne a kvalitných závesov. Spi v zatemnenej a vyvetranej miestnosti. Pokús sa spať aspoň 6 hodín denne.
Produktívny deň začína kvalitným spánkom
Kroky na zlepšenie hygieny spánku môžu byť dôležitou súčasťou podpory zdravého cirkadiánneho rytmu, ale v závislosti od situácie môžu byť potrebné aj ďalšie kroky. Je dôležité využiť maximum z pravidelného spánku. Každý z nás má možnosť vytvoriť si zdravé návyky, ktoré zvýšia našu produktivitu počas pracovný dní.
Rayzzer® vyvinul výživový doplnok Energy & Brain hacker, ktorý svojím unikátnym zložením podporuje nielen fyzický, ale aj mentálny výkon. 7 kľúčových látok v ich ideálnom pomere zabezpečuje stabilnú dávku energie, ktorá pretrváva až 6 hodín a to bez negatívnych účinkov typické pre kofeín samotný, ako je búšenie srdca, nervozita alebo stavy úzkosti. Zlepšuje sústredenie a celkové sústredenie. Navyše uvoľňuje od stresu a stavov vnútorného napätia.
Je dôležité povedať, že vedeckými štúdiami bolo dokázané, že Ashwagandha KSM-66®, ktorá je svetovo považovaná za najkvalitnejšiu a najúčinnejšiu Ašvagandu, má okrem iného aj pozitívny vplyv na kvalitu spánku.
Pravidelným užívaním Energy & Brain hacker od Rayzzer® využiješ aj dlhodobé účinky tejto skvelej ajurvédskej byliny.