Obsah
Je to len pár mesiacov, čo sme v každom elektronickom denníku, týždenníku čítali o fenoméne PRIME. PRIME patrí do kategórie energetické nápoje. Sopularizovalo množstvo influencerov po celom svete. Netrvalo dlho a dostal sa aj na Slovensko, kde sa stal jeden z najvyhľadávanejších nealkoholických nápojov na sociálnych sieťach. Prišli prvé prípady, kedy deti zo základných škôl takmer skolabovali z predávkovania sa kofeínom. Po pár mesiacoch po sebe idúcich negatívnych udalostí spojených s deťmi a adolescentmi bol tento nápoj stiahnutý z voľného predaja.
Tieto udalosti však priniesli množstvo otázok, ako napríklad: Sú energetické nápoje vhodné pre deti? Aké zdravotné riziká sú spojené a užívaním energetických nápojov pri deťoch? Dejú sa takéto veci aj vo svete?
V tomto článku som pre teba rozpracoval práve tému škodlivosti energetických nápojov pre detský organizmus.
Čo sú to energetické nápoje
Energetické nápoje sú nápoje nealkoholického typu s obsahom kofeínu, taurínu, vitamínov a cukru. Existujú aj varianty, ktoré neobsahujú cukor. Na dochutenie sa používajú rôzne umelé sladidlá. Energetáky sa predávajú ako nápoje za účelom zvýšenia energie, urýchlenia chudnutia, zlepšenia vytrvalosti alebo športového výkonu. Energetické nápoje sú dostupné vo viac ako 140 krajinách sveta. Predstavujú najrýchlejšie rastúci trh s nápojmi v USA. V roku 2023 dosiahli tržby z predaja energy drinkov v USA hodnotu 18,5 miliárd dolárov [1.].
Zloženie energetických nápojov
Energetické nápoje spravidla obsahujú vysoké množstvo kofeínu, taurínu, jednoduchého cukru a iných prídavných látok, ako sú napríklad sladidlá. Kofeín je hlavnou účinnou látkou v energetických nápojoch. Mnohé z nich obsahujú aj viac ako 180 mg kofeínu na jednu plechovku. Toto množstvo kofeínu je 5-násobne vyššie ako je možné nájsť bežne v Coca-cole. Energy drinky často obsahujú aj ďalšie formy kofeínu a to prostredníctvom prídavných látok. Napríklad ide o guaranu, yerba mate a kakao. Tieto zložky môžu mať potenciálne dlhší polčas rozpadu kofeínu v organizme a to kvôli interakciám s inými rastlinnými zlúčeninami. Výrobcovia nie sú povinní uvádzať obsah kofeínu z týchto zložiek. Takže skutočná dávka kofeínu v jednej dávke môže výrazne presahovať uvedenú dávku na obale.
Guarana
Guarana (Paullinia cupana) je bylina pochádzajúca z amazonského pralesa, známa predovšetkým svojimi semienkami, ktoré obsahujú vysoké množstvo kofeínu. Guarana je obľúbená hlavne kvôli svojim povzbudzujúcim vlastnostiam. Okrem kofeínu obsahujú semienka guarany aj ďalšie stimulanty, ako sú theobromín a theofylín, a tiež rad antioxidantov. Guarana sa tiež používa v tradičnej amazonskej medicíne na rôzne účely, vrátane úľavy od bolesti a ako prírodné diuretikum.
Yerba mate
Yerba mate (Ilex paraguariensis) je rastlina pôvodom z Južnej Ameriky. Táto rastlina je obzvlášť populárna v krajinách ako Argentína, Brazília, Paraguaj a Uruguaj, kde sa z jej listov a mladých výhonkov pripravuje tradičný nápoj zvaný mate. Listy yerba mate sa sušia a následne sekajú, aby sa z nich mohol pripraviť infúzny nápoj, ktorý je známy pre svoje povzbudzujúce účinky, podobné tým, ktoré má čaj alebo káva, vďaka obsahu kofeínu.Kakao
Kakaovník (Theobroma cacao) je tropická rastlina pôvodom z Ameriky, ktorá je zdrojom kakaa, základnej suroviny pre výrobu čokolády. Táto stále zelená rastlina produkuje plody známe ako kakaové bôby, z ktorých sa získava kakaový prášok a kakaové maslo po procese fermentácie, sušenia, praženia a mletia. Kakaové bôby obsahujú aj stimulanty ako kofeín a theobromín.Konzumácia energetických nápojov deťmi, adolescentmi a mladými
V úvode článku som spomenul, že trh energy drinkov v USA dosiahol v roku 2023 hodnotu 18,5 miliárd dolárov. Alarmujúce však je, že viac ako jednu polovicu trhu tvoria deti mladšie ako 12 rokov, adolescenti vo veku 12 až 18 rokov a mladí dospelí vo veku 19 až 25 rokov.
Konzumácia energeťákov s mierou u zdravých dospelých sa nespája so zdravotnými rizikami. Avšak konzumácia detí, adolescentov a mladých dospelých je spojená s vážnymi zdravotnými rizikami, ako sú epileptické záchvaty, triaška, mánia, mŕtvica až náhla smrť [2.].
Deti trpiace kardiovaskulárnymi ochoreniami, ochorením obličiek, pečene, epilepsiou, cukrovkou alebo tie, ktoré trpia na hypertyreózu alebo užívajú lieky sú vystavené vyššiemu riziku negatívnych zdravotných účinkov spôsobených ich konzumáciou [3.].
V Spojených štátoch môže denný príjem kofeínu u adolescentov dohasnúť úroveň až 800 mg. Existuje niekoľko štúdií, ktoré skúmali konzumáciu energy drinkov deťmi, adolescentmi a mladými dospelými. Štúdia zistila, že 28 % detí vo veku 12 až 14 rokov, 31 % detí vo veku 12 až 17 rokov a 34 % mladých ľudí vo veku 18 až 24 rokov ich pravidelne konzumuje [4.].
Krátko po tom, ako boli energy drinky schválené v Nemecku prebehla štúdia s 1265 adolescentmi, ktorá skúmala poznanie a skúsenosti s ich konzumáciou. Výsledkom bolo, že 94 % účastníkov štúdie sa už s energetickými nápojmi stretla. 53 % účastníkov ich už vyskúšalo. 23 % respondentov skonzumuje aspoň 1 plechovku energeťáku týždenne a 3 % vypije 1 až 7 plechoviek týždenne [5.].
V prípade rozdelenia účastníkov podľa pohlavia, deti vo veku medzi 10 až 13 rokov bolo 31 % dievčat a 50 % chlapcov, ktorí iche vyskúšali. Čo je však dôležité zdôrazniť, že 5 % dievčat a 23 % chlapcov vo veku 10 až 13 rokov uviedlo, že ich pijú s frekvenciou jednej plechovky týždenne [6.].
V štúdií robenej medzi vysokoškolákmi až 54 % respondentov uviedlo, že miešali energetické nápoje s alkoholom. Až 49 % študentov vypije počas akcie viac ako 3 energy drinky [7.].
Ďalšia štúdia s 795 vysokoškolskými študentmi zistila, že 39 % účastníkov konzumovalo energetáky v predchádzajúcom mesiaci [7.].
Na Novom Zélande bola meraná expozícia konzumácie energetických nápojov u detí vo veku od 5 – 12 rokov, u tínedžerov vo veku od 13 – 19 rokov a mladých dospelých vo veku 19 – 24 rokov. Zistilo sa, že 70 % detí a 40 % tínedžerov ich konzumuje nad bezpečnou úrovňou konzumácie kofeínu, čo predstavuje viac ako 3 mg kofeínu na kilogram hmotnosti [5.].
Kanada vyžaduje varovné štítky, odporúča maximálnu dennú dávku konzumácie a radí, aby sa energetické nápoje nemiešali s alkoholom, až kým nebude vykonaný ďalší výskum.
Predávkovanie energetickými nápojmi
Americké centrá pre kontrolu otráv doteraz špecificky nesledovali výskyt predávkovania pripisovaného energetickým nápojom.
Nemecko sleduje incidenty súvisiace s energetickými nápojmi od roku 2002. Hlásené výsledky zahŕňajú poškodenie pečene, zlyhanie obličiek, respiračné poruchy, telesný nepokoj, záchvaty, psychotické stavy, tachykardiu, arytmie, hypertenziu, srdcové zlyhanie a aj smrť [4.].
Centrum pre kontrolu otráv v Írsku hlásilo 17 udalostí spojených s energetákmi vrátane epileptického záchvatu, tachykardie a 2 úmrtí medzi rokmi 1999 až 2005 [8.].
Centrum pre kontrolu otráv na Novom Zélande hlásilo 20 udalostí súvisiacich s energy drinkmi v rokoch medzi 2005 a 2009. Z toho v 12 prípadoch museli pacienti podstúpiť liečbu z dôvodu vracania, nevoľnosti, bolesti brucha, nervozity a zrýchleného srdcového tepu. Maximálna hladina kofeínu, ktorá bola nameraná bolo 1622 mg, čo predstavuje 35,5 mg kofeínu na kilogram hmotnosti u 14-ročného pacienta. Maximálne skonzumované množstvo energetických nápojov bolo pätnásť 250 ml plechoviek počas 1 hodiny. Toto množstvo predstavuje 11,5 mg kofeínu na kilogram hmotnosti. 23-ročný chronický konzument energetákov si takto privodil infarkt myokardu [9.].
Vláda v nemecku požiadala o prísnejšie predpisy týkajúce sa varovných štítkov; Nemecký federálny inštitút pre hodnotenie rizík odporúča zakázať energetické shoty kvôli vysokému riziku predávkovania.
Vplyv ingrediencii energetických nápojov na ľudský organizmus
Kofeín je najviac používaná psychoaktívna látka na svete. Je to však aj jediná psychoaktívna látka, ktorá je legálne dostupná pre deti v obchodoch vo forme energetických nápojov [10.]. Kofeín je antagonistom receptorov pre adenosín a stimulantom centrálneho nervového systému. U zdravých dospelých sa považuje denný príjem kofeínu do 400 mg za bezpečný. Akútna klinická intoxikácia začína pri 1 g kofeínu. Dávky v rozmedzí od 5 až 10 g kofeínu môžu byť smrteľné [11.].
Vysoké množstvo kofeínu zvyšuje produkciu moču, potu a mení hladinu elektrolytov v krvi. Hoci je kofeín miernym diuretikom, konzumácia pod 500 mg na deň nespôsobuje dehydratáciu ani chronickú nerovnováhu vody v tele [12.].
Konzumácia nízkeho až stredného množstvo kofeínu predstavuje 1 až 3 mg kofeínu na kg hmotnosti pre dospelého. Napríklad pre 80 kilogramového muža to predstavuje príjem medzi 80 až 240 mg kofeínu za deň. Konzumácia takejto dávky je spojená so zlepšenou výdržou pri cvičení, lepším kognitívnym výkonom, lepším reakčný časom pri riešení úloh a zlepšenou náladou aj pri nedostatku spánku [13.].
Konzumácia 4 až 12 mg kofeínu na kg hmotnosti je často spojená s negatívnymi nežiaducimi účinkami. Často sú pozorované prejavy úzkosti a nervozity [14.]. Vysoká dávka kofeínu môže spôsobiť bolesť hlavy a únavu [15.]. Aj pri krátkodobom užívaní vysokého množstva kofeínu sa bežne prejavujú abstinenčné príznaky. Intoxikácia kofeínom sa prejavuje nervozitou, podráždenosťou, úzkosťami, nespavosťou, trasením sa, tachykardiou a inými [16.]. Ďalšie nežiadúce účinky, ktoré sú spojené s vysokým príjmom kofeínu môžu byť vracanie, bolesť brucha, halucinácie, zvýšený tlak, mŕtvica až smrť [17.].
USA v roku 2008 Kentucky, Maine a Michigan predstavili legislatívu, ktorá by zakázala predaj vysoko kofeínových nápojov deťom mladším ako 18 rokov, ale návrhy zákonov boli zamietnuté;
Potencionálne riziká konzumácie energetických nápojov
Nadmerná alebo dlhodobá konzumácia energetických nápojov deťmi, adolescentmi a mladými dospelými je spojená s niekoľkými zdravotnými rizikami. V rámci tejto kapitoly si spomenieme len tie najčastejšie.
Srdcovo cievne problémy
Vysoké dávky kofeínu môžu zhoršiť srdcovo-cievne ochorenia, pre ktoré sú kofeínové stimulanty kontraindikované [4.]. Obzvlášť znepokojujúce sú poruchy funkcie iónových kanálov a hypertrofické choroby srdcového svalu-kardiomyopatie [18].
Vplyv konzumácie energetických nápojov na deti s ADHD
ADHD sa vyskytuje u 8 % až 16 % amerických školopovinných detí, môže sa vyskytovať častejšie u detí so srdcovými chorobami [19.]. Približne 2,5 milióna amerických detí užíva lieky na liečbu ADHD. Stimulanty v liečive môžu zvýšiť srdcovú frekvenciu a krvný tlak [20.]. Deti s ADHD majú vyššiu mieru konzumácie kofeínu. Preto môže užívanie energetických nápojov zvýšiť riziko vzniku kardiovaskulárnych udalosti. Účinok a vplyv kombinácie liekov na ADHD v kombinácií s energy nápojmi a antidepresívami nie je ešte známy [21.].
Vplyv konzumácie energetických nápojov na deti s poruchou príjmu potravy
Deti a adolescenti s poruchami príjmu potravy, napríklad s anorexiou môže častejšie siahnuť po energy drinkoch. Snaha získať energiu, potlačiť hlad ich vedie k zvýšenej konzumácií kofeínu a iných stimulantov [22.]. Avšak práve táto skupina detí je vystavená vyššiemu riziku vzniku rôznych ochorení. Ďalšia konzumácia týchto nápojov zvyšuje riziká vzniku srdcových ochorení [23.].
Vplyv konzumácie energetických nápojov na diabetikov a detí s obezitou
Obezita dosiahla rozmery celosvetovej epidémie. Práve preto je dôležité si sledovať príjem kalórií nielen z jedla, ale aj nápojov. Energetické nápoje obsahujú vysoké množstvo cukru. Jedna plechovka môže obsahovať aj 220 kcal, čo je ekvivalent jednej porcie grilovaných kuracích pŕs zo zeleninou. Konzumácia energy drinkov môže zvýšiť príjem kalórií, zvýšiť krvný tlak, hladinu cukru v krvi a BMI. Rovnako použitý cukor v týchto nápojoch je zodpovedný za problémy so zubami a hladinou vápnika v našom tele [24.].
Vplyv konzumácie energetických nápojov na mineralizáciu kostí
Obdobie dospievania je obdobím množstva zmien v tele adolescenta. Jedným zo zásadných dejov, ktoré v tomto období v tele prebiehajú je proces ukladania vápnika do kostí [25.]. Energy drinky znižujú absorpciu vápnika cez steny čriev. Téma vplyvu energetických nápojov a mineralizácie je však stále ešte predmetom diskusií.
Írsko preskúmava bezpečnosť energetických nápojov. írsky úrad pre bezpečnosť potravín odporučil, aby sa energetické nápoje označovali ako nevhodné pre deti mladšie ako 16 rokov a aby sa zaviedol zákaz propagácie Red Bullu na športových podujatiach a v kombinácii s alkoholom.
Regulácia energetických nápojov vo svete
Regulácia trhu s energetickými nápojmi je spojená s množstvom kontroverzie. Je úplne jedno, či ide o nariadenia v Spojených štátoch alebo v Európskej únií. Aktuálne je hodnotenie bezpečnosti energetických nápojov výlučne v rukách výrobcov [27.]. Neexistujú žiadne požiadavky na testovanie ani požiadavky na umiestnenie upozornení a inštrukcií spojených s užívaním. Žiaľ, aktuálne nie je platné žiadne usmernenie ani regulácia pre ich konzumáciu maloletými deťmi.
Na rozdiel od výrobcov energetických nápojov, spoločnosti ako RAYZZER® majú Úradom verejného zdravotníctva SR konkrétne informácie a usmernenia pre spotrebiteľov. Napríklad presné hodnoty účinných látok, odporúčaná denná dávka, maximálna denná dávka pre jednotlivé účinné látky, ak bola určená. Vhodnosť produkty pre vekové kategórie spotrebiteľov.
Trh s energy nápojmi je plný kontroverzie. Napríklad keď Francúzsko zakázalo Red Bull, výrobcovia energy nápojov vyzvali Európsku komisiu aby proti tomuto nariadeniu zasiahla. Európska komisia následne vyhlásila, že konzumácia energetických nápojov nepreukázala zdravotné riziká. Nariadila Francúzsku zrušiť zákaz predaja Red Bullu 33, 110.
V roku 2008 zistili úrady v Nemecku, Hongkongu a na Taiwane prítomnosť 0,13 mg kokaínu na jednu plechovku Red Bull Cola. Red Bull trval na tom, že aktívny kokaín bol odstránený z listov koky počas výrobného procesu. Extrakt z listov koky bol použitý len na dochutenie nápoja [26.].
Energetické nápoje v kontexte Energy & Brain hacker
Energy & Brain hacker rovnako ako energetické nápoje nie je urečený pre maloletých. Avšak jeho dlhodobé užívanie je spojené s množstvom benefitov, ako napríklad lepšia pamäť, lepší spánok a celková regenerácia organizmu, lepšie sústredenie a tak podceňované mentálne zdravie. Energizujúce nootorpikum Energy & Brain hacker obsahuje 7 aktívnych účinných látok, ktoré spoločne pôsobia synergicky.
Naproti energetickým nápojom prináša aj dlhodobé benefity a jeho účinok nie je spojený s nepríjemným búšením srdca, nervozitou alebo nesústrením. Jednou z kľúčových ingrediencií je L-teanín. L-teanín je aminokyselina, ktorá podporuje relaxáciu a redukuje stres, avšak bez toho, aby spôsobovala ospalosť. Takisto znižuje krvný tlak čím pôsobí proti nežiaducim účinkom kofeínu.
Ďalšou významnou látkou v Energy & Brain hacker je CDP-cholín, resp. citikolín. Citikolín je prekurzorom neurotransmitera acetylcholínu. Vďaka molekule acetylcholínu dokážu bunky v našom mozgu medzi sebou lepšie komunikovať. Výsledkom je lepšie sústredenie, pamäť a rýchlejšie reakcie, či už v práci alebo škole. Navyše si náš mozog dokáže z CDP-cholínu nasyntetizovať latku fosfatidylcholín, ktorý je stavebnou súčasťou bunkovej membrány mozgu. Užívanie RAYZZER® pomáha bunkám v mozgu k ich rýchlejšej a lepšej regenerácii a obnove.
Pre zlepšenie kvality mentálneho zdravia obsahuje RAYZZER® klinicky testovanú Ashwagandu KSM-66® a unikátny extrakt z koreňa Rhodioly rosei (3 % rozavínu, 1 % salidrozidu). Ide o takzvané adaptogény, ktoré sa po tisícročia využívajú v ajurvéde.
Vyrieš všetky svoje každodenné pracovné nástrahy, posuň svoj mentálny výkon na novú úroveň a vyskúšaj RAYZZER® ešte dnes!
Objav MOMENT, kedy dominuješ s RAYZZER®!
Zdroje:
- https://www.statista.com/statistics/558022/us-energy-drink-sales/
- https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S1522840107000997
- https://nutritionj.biomedcentral.com/articles/10.1186/1475-2891-6-35
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21321035/
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/9082658/
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17974021/
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18400659/
- https://www.bfr.bund.de/cm/349/new_human_data_on_the_assessment_of_energy_drinks.pdf
- https://www.mpi.govt.nz/dmsdocument/25706/direct
- https://www.apa.org/monitor/jun01/dangersip
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11419773/
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16131696/
- https://nutritionj.biomedcentral.com/articles/10.1186/1475-2891-6-35
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34886115/
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/3131789/
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19299320/
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/14687776/
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12711739/
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11876664/
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18427125/
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/8936916/
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12127388/
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16231346/
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19349575/
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12204390/
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3065144/
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28845841/